Erdogan: Po referendu přehodnotíme politické vztahy s EU

Erdogan: Po referendu přehodnotíme politické vztahy s EU
Autor: flickr.com |Popisek: Recep Erdogan
24 / 03 / 2017, 07:00

Turecko po dubnovém referendu o změnách ústavy přehodnotí své politické vztahy s Evropskou unií a to včetně migrační dohody uzavřené před rokem. V rozhovoru poskytnutém stanici CNN Türk to dnes řekl turecký prezident Recep Erdogan. Ankara si podle něj ale navzdory neshodám udrží hospodářské vztahy s evropskou osmadvacítkou. Turecko má v poslední době napjaté vztahy s řadou členských zemí EU, naposledy se mezi ně zařadilo Bulharsko.

Ankara přehodnotí vše ,,od A do Z" ve vztazích s EU, uvedl Erdogan. S procesem začne hned po skončení referenda, v němž budou Turci 16. dubna hlasovat o ústavních změnách, které by měly posílit pravomoci hlavy státu, dodal prezident.

Vztahy Turecka s některými evropskými zeměmi jsou napjaté kvůli snaze tureckých politiků z vládní AKP získat před lidovým hlasováním na svou stranu tamní tureckou menšinu. Nizozemsko a Německo zrušily několik vystoupení tureckých ministrů na svém území, což Erdogan označil za ,,nacistické metody".

Dnes prezident zopakoval, že kroky evropských zemí odpovídají definici fašismu a nacismu. ,,Dokud budete Erdoganovi říkat diktátor, budu já vás oslovovat takto," řekl prezident. Odmítl také spekulace některých médií, že má v plánu navštívit ještě před referendem Německo osobně.

Tureckého velvyslance při EU si kvůli prezidentovým výrokům dnes předvolala šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

Napětí v současnosti panuje ale i ve vztazích Turecka s Bulharskem, které čekají v neděli předčasné volby. Podle Erdogana Sofia vyvíjí tlak na místní Turky, aby nedávali hlas nové straně DOST. Ta je podle některých pod Erdoganovým vlivem. Bulharský prezident Rumen Radev minulý týden Ankaru obvinil, že se do voleb v jeho zemi vměšuje. ,,Máme právo žádat práva pro naše krajany a postavit se na jejich stranu," reagoval na výtku dnes turecký prezident.

Přibližně deset procent ze 7,2 milionu bulharských občanů je turecké národnosti. V úterý stovky bulharských nacionalistů několik hodin blokovaly tři hlavní přechody na bulharsko-tureckých hranicích, aby zabránily údajné volební turistice bulharských Turků žijících dlouhodobě v Turecku. Podobný protest chystají i na pátek.

,,Bulharsko nedává, ale ani nepřijímá lekce z demokracie, zvlášť ne od zemí, které nerespektují právní stát," uvedl v reakci na dnešní Erdoganovy výroky prezident Radev.

 

psali jsme:

Zeman: Erdogan svými výroky dokazuje, že Turecko nepatří do EU

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace