Erdogan: Rezignuji, pokud se prokáže, že obchodujeme s IS

Erdogan: Rezignuji, pokud se prokáže, že obchodujeme s IS
Popisek: Prezidenta Erdogana viní ze spolupráce s IS také někteří Sýrie a Kurdové
01 / 12 / 2015, 10:45

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že odstoupí, pokud Moskva prokáže své tvrzení, že Turecko sestřelilo ruské letadlo kvůli ochraně svého obchodování s ropou s Islámským státem.

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se po sestřelení ruské stíhačky, letící údajně nad tureckým vzdušným prostorem, nadále zhoršují. V pondělí Vladimír Putin řekl, že sestřelení letadla ve jménu obrany vzdušného prostoru byla ze strany Turků jen záminka.

"V poslední době jsme obdrželi další zprávy, které potvrzují, že ropa z území kontrolovaných IS se přivádí na území Turecka v průmyslovém měřítku," uvedl Putin pro tiskovou agenturu Tass. 

"Máme veškeré důvody k podezření, že rozhodnutí sestřelit naše letadlo bylo motivováno záměrem zabezpečit tyto trasy, přes které se dodává ropa do přístavů, kde se nakládá do tankerů," dodal ruský prezident

Turecký prezident Erdogan označil prohlášení svého ruského protějšku za nepravdivé.

"Je zřejmé, odkud legálně nakupujeme ropu a zemní plyn," řekl podle tiskové agentury Andolu Erdogan. "Každý musí vědět, že nejsme tak pochybní, abychom udělali podobnou dohodu s teroristickými organizacemi."

Prezident Erdogan navíc prohlásil, že pokud bude schopen Putin prokázat svá obvinění, je připraven rezignovat na svůj post. Velí mu to prý čest.

Pokud se však prokáže, že se Moskva mýlí, měl by podle Erdogana naopak rezignovat ruský prezident:

"Ptám se pane Putine, zůstanete?"

V pondělí se na stranu Turecka přidaly Spojené státy. Podle dostupných informací se ukazuje, že vojenské letadlo bylo v tureckém vzdušném prostoru, řekl mluvčí ministerstva zahraničí Elizabeth Trudeau.

Zdroj: CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace