Erdogan: Tři největší problémy muslimského světa- sektářství, rasismus a terorismus.

Erdogan: Tři největší problémy muslimského světa- sektářství, rasismus a terorismus.
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
16 / 04 / 2016, 10:45

Summit nejmocnější muslimské organizace na světě - OIC

Istanbul  (ČTK) - Organizace islámské spolupráce (OIC), sdružující více než padesátku zemí, včera na svém summitu v Istanbulu kritizovala Írán. Šéfové států OIC obvinili Teherán z "pokračování podpory terorismu" a z vměšování do vnitřních záležitostí některých zemí, včetně Sýrie a Jemenu, informovala agentura Reuters.

"Konference nesouhlasí s íránským vměšováním do vnitřních záležitostí států v regionu a dalších členských zemí, včetně Bahrajnu, Jemenu, Sýrie a Somálska, a s pokračující íránskou podporou terorismu," píše se v závěrečném komuniké summitu.

Dvoudenního schůzky v Istanbulu se účastnil i saúdskoarabský král Salmán a íránský prezident Hasan Rúhání, jejichž země mají v posledních měsících narušené vztahy zejména kvůli rozdílným postojům k občanským válkám v Jemenu a Sýrii.

Ve válce v Sýrii stojí Írán spolu s Ruskem či Čínou na straně prezidenta Bašára Asada, ale Saúdská Arábie s dalšími muslimskými zeměmi (například Jordánskem, Bahrajnem, Katarem, SAE či Tureckem) jsou členy koalice, která pod vedením USA pomáhá povstalcům v boji proti Asadovi. V Jemenu podporuje Írán povstalecké šíity, proti nimž legitimní vládě v boji pomáhá arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií.

Hlavními tématy summitu OIC byl boj s terorismem, migrační krize a humanitární krize v Sýrii v souvislosti s tamní občanskou válkou. Ve čtvrtek země OIC, která čítá 57 islámských zemí, schválily turecký návrh na vytvoření společného orgánu, který bude mít za úkol bojovat s terorismem. Toto policejní koordinační centrum má sídlit v Istanbulu.

Kdo je odpovědný za největší uprchlickou krizi v Evropě? Cui bono?

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který předsedal dnešnímu závěrečnému zasedání 13. summitu OIC, jsou třemi největšími problémy muslimského světa sektářství, rasismus a terorismus.

Organizace islámské spolupráce (OIC) byla založena v září 1969 v marockém Rabatu jako Organizace islámské konference. Za cíl si stanovila uchovávat islámské sociální a ekonomické hodnoty, podporovat solidaritu mezi členskými zeměmi a spolupracovat v politice, ekonomice, kultuře i vědě.

Kritika náboženství je v Evropě chráněna Úmluvou, nelze omezovat svobodu kvůli náboženským skupinám

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace