Erdogan už přivítal výsledek referenda o změně ústavy. Při násilnostech spojených s referendem umírali lidé

Erdogan už přivítal výsledek referenda o změně ústavy. Při násilnostech spojených s referendem umírali lidé
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Recep Erdogan
16 / 04 / 2017, 20:30

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ještě před sečtením všech hlasů odevzdaných v dnešním tureckém ústavním referendu přivítal jeho výsledek a poděkoval národu. Po sečtení 98 procent hlasovacích lístků zastánci ústavních změn, které dají hlavě státu větší pravomoce, mají 51 procent. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel dnes uvedl, že je dobře, že referendum o změnách v ústavě skončilo, a vyzval k zachování klidu a rozvahu.

Erdogan podle tureckého listu Hürriyet už volal tureckému premiérovi Binali Yıldirimovi a šéfovi opoziční nacionalistické Strany národní akce (MHP) Devletu Bahçelimu. Poblahopřál jim k výsledku referenda, který je podle něj jasný. Poděkoval zároveň lidu, že ukázal svou vůli, uvedl prezidentský úřad.

Prezident Recep Tayyip Erdogan ústavní změny hájí s tím, že přinesou stabilitu a prosperitu zemi. Oponenti se obávají, že to povede k autoritářské vládě jednoho muže.

Sčítání výsledků už ale kritizovala opozice, která bude žádat přepočítání až 60 procent hlasů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místopředsedu Lidové republikánské strany (CHP) Erdala Aksüngera.

Další člen vedení této strany Bülent Tezcan dnes už dříve kritizoval národní volební komisi za to, že umožnila sčítat i hlasy bez razítka. V předchozích volbách byly takové hlasovací lístky považovány za neplatné.

Komise se hájí tím, že volební komisaři na správnost a platnost hlasovacích lístků a obálek dohlížejí ve volebních místnostech. V minulých volbách hlasy bez razítka za platné považovány nebyly.

Dnes mohlo v Turecku hlasovat 55,3 milionu voličů, již dříve mohli odevzdat svůj hlas necelé tři miliony Turků žijících v zahraničí.

Premiér: Výsledek referenda bude respektován

Výsledek dnešního tureckého referenda o ústavních změnách bude respektován, ať bude jakýkoli. Prohlásil to turecký premiér Binali Yildirim, který přišel svůj hlas odevzdat v Izmiru na západě země. Pokud voliči navrženou ústavní reformu podpoří, budou významně posíleny pravomoce hlavy státu a politický systém se změní ze současného parlamentního na prezidentský. Podle průzkumů bude změna přijata těsnou většinou.

Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu hlasoval v Antalyi a obvinil přitom zahraniční země z pokusu referendum ovlivnit. "Někteří z ciziny se pokoušeli tureckému národu říkat, co má dělat, ale dnes rozhodnutí patří nám," řekl, aniž nějaké země jmenoval.

Hlasování předcházela bouřlivá kampaň, která Turky rozdělila na dva tábory a vyvolala také napětí ve vztazích s některými státy Evropské unie. Nizozemsko a Německo nesouhlasily s pořádáním předreferendových shromáždění za účasti tureckých politiků na svém území a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je obvinil z nacistických praktik.

V Istanbulu se před volebními místy od dnešního rána tvořily fronty. ,,Jsme zde, abychom řekli Ne v zájmu naší země, dětí a vnuků. Přišel jsem včera (v sobotu) večer, abych mohl hlasovat mezi prvními," řekl novinářům penzionovaný daňový úředník Murtaza Ali Turgut před místností v Istanbulu.

Jiný občan tohoto nejlidnatějšího tureckého města prohlásil, že hlasuje pro změnu, protože chce plně podpořit Erdogana. ,,Náš prezident je pro nás boží dar. Vždy ho podpoříme, vládne tak dobře," řekl podle agentury AP Mualla Şengül.

Bývalý voják Hencer Şenkom po odevzdání hlasu řekl, že odevzdal lístek s Ne. ,,Jsem proti této vládě, protože vím, jak pohlíží na svět. Reformy tu byly v letech 2002 a 2004 a řeklo se nám, že se Turecko připojí k Evropské unii, že skoncuje s terorismem, ale nic z toho se nestalo," citovala ho agentura AFP.

Také lodní kapitán Hamit Yaz řekl, že změnu nepodpořil. ,,Nechci, aby celou tuto zem, její legislativu, vládu a soudy řídil jediný muž. To Turecko neposílí ani situaci nezlepší, jak oni říkají. Oslabí to naši demokracii," řekl Yaz agentuře Reuters.

V Turecku při násilí spojených s referendem zemřeli tři lidé

V Turecku od sobotního večera zemřeli při násilnostech tři lidé. Agentura Anadolu oznámila, že dva z nich přišli o život při rodinné hádce. Další při útoku členů Strany kurdských pracujících (PKK) na východě země.

V provincii Van napadli ozbrojenci vůz, který patřil organizátorům kampaně vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Útočníci byli vybaveni zbraněmi s dlouhou hlavní a začali střílet na auto s oblastním vůdcem AKP Ibrahimem Vanlim. O život přišel Vanliho synovec, který byl strážce a jel za kolonou. Po vinících se pátrá.

Dnes byl také ohlášen incident z jihovýchodní provincie Diyarbakir. Na dvoře vesnické školy, kde se hlasovalo, byli lidé svědky hádky mezi dvěma rodinami. Podle agentury Dogan byly příčinou ,,odlišné politické názory". Do incidentu je zapletený syn starosty vesnice Mehmet Yildiz, který byl stejně jako jeho bratr zatčen. Při hádce se střílelo a dva lidé zemřeli.

 

Zdroj: ČTK

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.