Reakce a spory předních českých politiků na téma turecké invaze do severní Sýrie (můžeme to tak napsat? Nepošle teď Turecko do redakce Security magazínu uprchlíky?): oficiální reakce ministra zahraničních věcí Petříčka, ministra obrany Metnara, premiéra Babiše, Miroslava Kalouska, předsedy zahraničního výboru PSP Ondřeje Benešíka, prezidenta Zemana, komunisty Filipa, Tomia Okamury nebo Ivana Bartoše. Spojuje je všechny kritický názor na "řešení" zvolená prezidentem Erdoganem.
Oficiální pozici České republiky vyjádřil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček: "Turecká ofenzíva jen zhorší situaci civilního obyvatelstva a uprchlíků v regionu. Podle mého soudu bude znamenat oddálení návratu lidí, kteří museli opustit své domovy. Bohužel v tuto chvíli nevidím jiný nástroj, jak situaci zklidnit, než je diplomatický tlak. Očekávám společný postup EU, k řešení by měly přispět i Spojené státy. Česko nadále podporuje mírový proces v Sýrii, který by měl umožnit poválečnou rekonstrukci země. Zajištění bezpečnosti tureckých hranic jsme mohli dosáhnout i jinou cestou."
Ministerstvo obrany se na svém webu ani facebookovém profilu situaci v Turecku žádným způsobem nevěnuje (11. října, 10:30). Ve středu byl ministr Lubomír Metnar hostem rádia Frekvence 1. Je informován a vedou úzkou komunikaci. Zastává stanovisko, že konflikty by se měly řešit mírovou cestou, a doufá, že operace budou brzy zastaveny. V souladu s postojem Evropské unie. Na dotaz posluchačů, zda Turecko respektuje Washingtonskou smlouvu, odpověděl, že jde o samostatnou akci Turecka. Má svou svrchovanost. Česká republika není ve válečném stavu a jedná se o lokální konflikt.
Premiér Babiš koncem září podpořil Erdoganův záměr "výstavby bezpečnostní zóny v severní Sýrii". Po začátku turecké invaze do Sýrie ovšem napsal, že se ztotožňuje s postojem EU a odsuzuje turecký postup. Uvedl, že je vývojem situace překvapen, a že původně nebyla řeč o vojenské okupaci.
Babiše kritizoval Miroslav Kalousek, který jej za původní tweet z 25. září (v němž Babiš napsal, že Erdoganovi potvrdil podporu zemí V4 výstavbě bezpečnostní zóny v severní Sýrii) označil za "bezpečnostní riziko pro svoji zemi". V den zahájení útoku Kalousek napsal: "Je to odporná zrada spojenců, kteří prokázali neuvěřitelnou statečnost v boji s Islámským státem. Teď USA ženou Kurdy do náruče Asada, Ruska a Íránu. Ani tehdy, když USA ustoupily Putinovi a vzdaly v ČR radar, jsem nebyl tolik rozhořčen a znechucen."
Babiše kritizoval také předseda zahraničního výboru PSP Ondřej Benešík (KDU-ČSL): "KDU-ČSL bude po premiérovi Babišovi požadovat vysvětlení, proč podpořil tureckou agresi proti Kurdům, kterou Ankara nazývá “vytvoření bezpečné zóny”. Je v našem zájmu více destabilizovat tento region a tím zvýšit už tak velký migrační tlak na Evropu? Nebo snad chceme obnovení IS?"
Prezident Zeman na TV Barrandov včera řekl: "Kdyby tam šlo o to, aby se vytvořil bezpečnostní koridor pro průchod syrských uprchlíků z Turecka do jejich vlasti, tak by bylo všechno v pořádku. Mám ovšem obavy, že Turecko si chce vyřídit svoje účty s Kurdy." Kurdové mají dle jeho slov jeho sympatie za svůj boj s Islámským státem.
Komunista Vojtěch Filip doufá v roli OSN: "Útok na jiný suverénní stát je nepřípustný, doufám, že RB OSN najde cestu jak věc řešit a místo zbraní budou mluvit diplomaté. Turecko nemůže doložit žádný legitimní důvod ke vstupu svých vojsk na území Sýrie."
Podle Tomia Okamury je součástí řešení autonomie pro Kurdy: "SPD považuje za řešení návrat k mezinárodnímu právu, tedy odchod všech armád, které jsou v Sýrii bez souhlasu vlády Sýrie, odzbrojení nelegálních skupin a uznání autonomie pro Kurdy."
Ivan Bartoš, předseda Pirátů, napsal: "ČR by se měla okamžitě připojit k postupu Anglie, Francie a Německa a jít cestou okamžitých jednání a podpory kroků k zastavení invaze Turecka do severní Sýrie. V době, kdy americký prezident mluví o tom, že Kurdové Američanům také nepomohli v Normandii a nemá tak problém své dosavadní spojence zradit, to musíme být my, Evropané, kteří si své problémy začneme řešit. Je naším zásadním zájmem masakr v severní Sýrii zastavit. Považuji za ostudné, že premiér Andrej Babiš, neznaje realitu, ještě před týdnem hovořil o podpoře plánu tureckého prezidenta – plánu, který byl od začátku jenom chabou zástěrkou pro zásah proti kurdským milicím, které úspěšně vzdorovaly Islámskému státu. Plánu, který nutně zahrnoval masivní přesídlování a etnické čistky."