Erdoganovo řádění může vyvolat obrovskou uprchlickou krizi

Erdoganovo řádění může vyvolat obrovskou uprchlickou krizi
21 / 07 / 2016, 14:30

Nevládní organizace pro pomoc uprchlíkům a řecká vláda varují před tím, že Erdoganův zásah proti opozici by mohl vyvolat uprchlickou krizi nebývalých rozměrů.

Nevládní organizace Pro-Asyl se obává přílivu tureckých přistěhovalců, kteří po nezdařeném státním převratu v Turecku mohou zamířit do Evropy. Většina z nich bude hledat útočiště především v Německu, kde je největší turecká populace. Stranou jejich zájmu nezůstane ani Vídeň, kde je početná turecká komunita. Zdroj: breitbart.com

Zástupce ředitele organizace Pro-Asyl Bernd Mesovic uvedl pro rakouský deník Kurier: "Pokud se situace v Turecku bude i nadále zhoršovat a bude pokračovat Erdoganův hon na čarodějnice, dojde k obrovské uprchlické krizi."  

Situace se nemusí projevit okamžitě, ale jak budou pokračovat represe v Turecku, a situace se nebude lepšit, postupně se Turci rozhodnou opustit svojí zemi. Exodus tureckých odpůrců Erdoganova režimu může současně způsobit nárůst napětí mezi Turky, kteří už v Německu i v Rakousku žijí. Ti během víkendu po tisícovkách vyšli do ulic Vídně, Berlína a dalších měst, aby demonstrovali svoji podporu prezidentu Erdoganovi a dokonce rozbili kanceláře skupiny spojené s duchovním Gülenem, kterého Erdogan obvinil z nezdařeného pokusu o převrat.

Tato podpora Erdoganovu režimu se nelíbí Kurdům a dalším tureckým menšinám v Německu a Rakousku a mají pocit, že jsou v ohrožení. 

Řecká vláda se současně obává i toho, že se zhroutí dohoda uzavřená mezi EU a Tureckem, což by vedlo k masivní uprchlické vlně; v tureckých utečeneckých táborech je v současnosti kolem tří milionů uprchlíků. Řekové vyjadřují obavy z nestability politického vývoje v Turecku, který může způsobit, že země bude opět zaplavena stovkami tisíc uprchlíků. 

Řecký ministr pro migraci Ioannis Mouzalas řekl v pondělí večer pro televizní stanici Skai "Je velmi pravděpodobné, že incidenty v Turecku ovlivní situaci uprchlíků." Mouzalas uvedl, že nechce vyvolávat paniku, ale současně je nutné, aby se Atény připravily na to, že dohoda mezi EU a Tureckem skončí.  

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.