Erdoganovo vítězné tažení aneb Quo vadis Evropo?

Erdoganovo vítězné tažení aneb Quo vadis Evropo?
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
05 / 03 / 2016, 00:15

Před plánovaným summitem EU- Turecko navštívil předseda evropské rady Donald Tusk Turecko, kde se sešel s tureckým prezidentem Erdoganem.

Výsledkem tohoto jednání je, že Turecko bylo pochváleno za svůj přínos v řešení uprchlické krize a také to, že dohoda o bezvízovém styku mezi EU a Tureckem by mohla začít platit již na podzim tohoto roku.

Představitelé turecké vlády v čele s Erdoganem si dnes mohou udělat opravdu velký mejdan. Zaslouží si to. Protože to, jak Turci cvičí s EU a potažmo s námi všemi, je opravdu mistrovský kousek. Nad tou neskutečnou mírou arogance a drzosti na straně Turecka a obrovskou dávkou zbabělosti a patolízalství na straně EU zůstává rozum stát.

Turecko stálo na počátku občanské války v Sýrii, podporovalo a vyzbrojovalo opoziční bojovníky, a tím umožnilo vznik této dlouhotrvající a bratrovražedné války. Turecko od samého počátku podporovalo vznik Islámského státu, zásobovalo tento podivný útvar zbraněmi, umožňovalo prodej ropy z Islámského státu přes své území a tak těmto teroristům poskytlo přístup k finančním prostředkům. Turecko bombardovalo a odstřelovalo kurdské jednotky, které proti ISIS bojují. Turecko nedodržuje příměří, stále umožňuje přesun teroristů z ISIS a Al Nusra přes své území a stále odstřeluje pozice jednotek YPG v Sýrii.

Je to právě Turecko, které využívá uprchlické krize, kterou samo způsobilo k vydírání EU, k získání nemalých finančních prostředků a bezvízového styku. A toto jistě nebude poslední Erdoganův požadavek.

Místo toho, aby EU vyvinula na Turecko tlak, přiměla ho k dodržování příměří, k zastavení podpory ISIS, a tím i k zastavení uprchlické vlny, tak naopak Erdoganovi jenom ustupuje, jeho mocenské ambice přehlíží, nečině sleduje vraždění a porušování lidských práv.

Je to jen nebetyčná naivita a hloupost ze strany EU, je to jen ztráta zdravého rozumu v bludišti bezedné politické korektnosti a ekonomických zájmů, nebo je za tím něco jiného?

Může ještě tohle dopadnout dobře, nebo už jsme překročili bludný kořen? Sám nevím. Ale vím, že cesta, po které Evropa kráčí, ke konci krize nevede. Kam vede, to raději nebudu komentovat...

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace