Eroze Evropské unie

Eroze Evropské unie
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
28 / 11 / 2014, 14:45

28.11.2014 / Odchod Británie by mohl být počátkem erose Evropské unie

Premiér David Cameron oznámil, že Británie prakticky zruší sociální dávky a daňové úlevy pro imigranty ze zemí EU, pokud jeho strana uspěje v květnových volbách v roce 2015.

Přistěhovalci z EU budou totiž muset pracovat v Británii po dobu čtyř let, než budou moci o dávky žádat. Pokud Cameron ve volbách uspěje, prosadí navíc, že pokud kterýkoliv imigrant z EU nenajde do půl roku v Británii práci, bude muset zemi opustit. Omezeno má být i právo přistěhovalců vzít si do Británie rodinné příslušníky. Urychleny budou deportace usvědčených zločinců a prodlouženy zákazy vstupu do země pro osoby z Británie vyhoštěné. To se týká například podvodníků nebo žebráků a bezdomovců.

Přístup občanů nových členských zemí EU na britský pracovní trh má být navíc omezen, dokud se úroveň ekonomiky nových členských zemí nepřiblíží úrovni ekonomiky starých členských zemí jako je Německo nebo Francie.

Britové podle Camerona chtějí kontrolovanou imigraci. A při prosazení opatření, které navrhuje, nebudou nadále podporovat ze svých daní uchazeče o práci ze zemí EU. Prosazení Cameronových návrhů bude ovšem vyžadovat změny v zakládajících smlouvách o Evropské unii a změny v evropském přístupu k sociálnímu zabezpečení.
„Já věřím, že to můžeme vyjednat,“ prohlásil Cameron. „Pokud s tím uspěji, budu argumentovat ve prospěch setrvání Británie v EU.“

Výhružka je jasná. Odchod Británie by mohl být počátkem erose Evropské unie. Vyjednávací pozice Davida Camerona je tedy velmi silná. Cameron přitom hovoří o omezení přistěhovalectví na evropské úrovni, anebo alespoň prostřednictvím britské výjimky. Takovou výjimku by pak ale jistě chtěla i řada dalších zemí. Evropskou unii tedy čeká rozhodně bouřlivý rok 2015.

Tagy článku