ERÚ odmítl nové tarify a nařídil veřejnou konzultaci se všemi občany ČR

ERÚ odmítl nové tarify a nařídil veřejnou konzultaci se všemi občany ČR
Autor fotografie: Redakce/ Filip Klasna|Popisek: Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková
01 / 03 / 2016, 17:30

Vitásková (ERÚ) poslancům Úsvitu: Zeman by se nebál jít do soudu s vládou. ERÚ je pod obrovským tlakem. Předsedkyně Vitásková chce udržet ceny pod úrovní cen v EU.

V úterý se na Energetickém regulačním úřadu setkali poslanci Úsvitu s předsedkyní úřadu Alenou Vitáskovou, která jim poděkovala za podporu ERÚ ve Sněmovně. Právě zde totiž  probíhaly největší snahy zbavit ERÚ nezávislosti a převést tento úřad pod ministerstvo, či superúředníka. 

Alena Vitásková poslancům oznámila, že před časem jednala s prezidentem republiky Milošem  Zemanem ohledně nezávislosti úřadu. Zeman jí prý sdělil, že si nechal udělat analýzy a podle něj se v případě ERÚ postupovalo v rozporu s ústavou a prezident by se nebál jít do soudu s vládou, kdyby tento nezákonný krok skutečně nastal.

„Několikaměsíční boj, kdy se Úsvit společně s paní Vitáskovou snažil, aby se kauza medializovala, byl opravdu náročný, média přesto mlčí, i když jde o velké peníze,“ uvedl při setkání předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Podle něj i všech přítomných  poslanců musí ERU zůstat nezávislé.  

Došlo i na tarify

Během vícestranných rozhovorů Vitásková poslancům také vysvětlila, proč je nutné přehodnocení tarifů, což souvisí s odklonem od výroby energie z centrálních zdrojů směrem k výrobě z decentralizovaných zdrojů, kterých je v České republice asi 35 000.

Podle Vitáskové  národní regulační úřad s důrazem na slovo „národní“ hodlá udržet ceny elektrické energie dlouhodobě pod průměrem evropské osmadvacítky tak, aby ceny energie byly slučitelné se stavem naší ekonomiky a nedocházelo k dopadu na drobného spotřebitele.

Expertní tarifní tým pracoval na novém modelu a účastnila se například i Asociace fotovoltaických elektráren. Podle Vitáskové je však s podivem, že tato asociace teď křičí, že je vše špatně.

„Předloženým výsledkem expertní skupiny jsem si však nebyla jistá a chtěla jsem si své pochybnosti nechat vyvrátit. Nařídila jsem zpracování dvou nezávislých oponentních posudků - jeden z vysoké školy a druhý z podnikatelské sféry.
První posudek zpracoval tým ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, druhý zpracovala uznávaná expertní společnost PMAC.
Výsledkem práce obou oponentních týmů bylo, že tarifní model je perfektní a byl doporučen k okamžité implementaci,“ vyzvedla doporučení šéfka ERÚ

Ta se následně musela rozhodnout, jestli nové tarify, které by cenově ovlivnily asi 5 miliónů spotřebitelů, zavede. Odmítla novou tarifní strukturu podepsat a nařídila veřejný konzultační proces se všemi občany České republiky, který je v tak velkém měřítku prováděn poprvé od 90. let minulého století.

Vyslýchají každého, přidala se i Duha

Politicko-lobbistický tlak na ERÚ podle nepravomocně odsouzené šéfky trvá dál. Zaměstnanci úřadu jsou pravidelně předvoláváni na brněnskou protikorupční policii, kterou zajímá úplně vše, co se na úřadu děje. Od zápisů z interních porad, po bývalé zaměstnance úřadu. Do boje proti ERÚ se pustila i ze zahraničí placená neziskovka Duha. Ta spustila   kampaň o tom, jak  ERÚ hodlá zdražit ceny energií a zveřejnila e-mail předsedkyně Vitáskové.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.