ERÚ při současném systému nefunguje a spotřebitelům škodí

ERÚ při současném systému nefunguje a spotřebitelům škodí
Autor fotografie: Pirátská strana / Flickr|Popisek: Jakub Michálek
24 / 11 / 2023, 08:00

V rámci projednávané novely energetického zákona pirátský poslanec Jakub Michálek navrhuje zásadní změny ve vedení Energetického regulačního úřadu.

Michálek nově navrhuje, aby Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) byla pouze tříčlenná. V současné zákonné úpravě je Rada pětičlenná, nicméně již více jak rok je páté místo neobsazené. V Radě tak v současnosti sedí její předseda Stanislav Trávníček a členové Ladislav Havel, Markéta Zemanová a Martina Krčová.

Kromě změny počtu vedení úřadu, poslanec Michálek rovněž navrhuje, že se prodlouží mandát jednotlivých radních, a to z 5 na 7 let. Seznamzpravy spekuluje, že to by vedlo k prodloužení mandátu současné radní Krčové.

Nově se mají také změnit pravidla, kdo může být jmenován radním, přičemž se tato možnost otevírá i pro odborníky, kteří v posledních třech letech vykonávali činnosti akademického pracovníka. A zde vidíme velký kámen úrazu a to, proč je novela šita na míru právě bývalému radnímu ERÚ, Rostislavu Krejcarovi, který mimo jiné působil (možná stále ještě i působí) jako energetický poradce Pirátů.

Krejcar byl členem Rady v letech 2017 – 2020, konkrétně do 31.7.2020. Následně nebyl vládou ČR znovu jmenován. Zároveň Krejcar působí na Fakultě elektrotechnické ČVUT, tedy splňuje podmínku, že byl alespoň poslední 3 roky akademickým pracovníkem.

Je to náhoda, že pirátský poslanec přichází s novelou, která je jakoby šitá na míru pirátskému poradci? Nemyslíme si. A bude z tohoto poslaneckého návrhu nějak benefitovat spotřebitel? Rovněž si nemyslíme, a to z následujících důvodů.

Zaspekulujme si, jak by vypadalo složení příští Rady. To, že Ladislav Havel, kterému je již 70 let, na konci tohoto roku končí a nemá zájem dále pokračovat, je veřejným tajemstvím. Tím pádem v Radě zbydou 3 lidé: Trávníček, Krčová a Zemanová. Jak naznačují Seznamzpravy u Krčové dojde spíše prodloužení mandátu. My zase víme, že Zemanovou do Rady dostal právě končící Havel, takže pokud by někdo byl kandidátem na nahrazení Krejcarem, zřejmě to bude právě Zemanová.

A tak bychom v radě měli staré kolegy, kteří spolu na jednom útvaru ERÚ působili už v roce 2010, kdy pod svým nadřízeným, místopředsedou ERÚ Blahoslavem Němečkem nastavovali štědré výkupní ceny pro solární výrobny energií: Trávníčka, Krejcara a Krčovou. To, že ERÚ je stínově řízen Němečkem, prostřednictvím loutky Trávníčka, který pod Němečkem před svým jmenováním do Rady ERÚ pracoval i v rámci poradenské společnosti Ernst & Young, je veřejným tajemstvím a na jeho vliv opakovaně upozorňují i bezpečnostní složky. Návrh poslance Michálka by umožnil významně rozšířit sféru vlivu lidí, kteří mají na svědomí současný tristní stav, kvůli kterému naše země kolabuje.

Jakkoliv je tento článek spíše jen zamyšlením, tento poslanecký přílepek novely energetického zákona by zklidnění na energetickém poli nepřinesl, spíše naopak. Proto se ptám, jaký má být benefit navrhovaného pozměňovacího návrhu? Proč je prosazován touto pokoutnou formou, kde není možnost vést diskuzi nebo efektivně bránit zavedení tohoto návrhu do praxe? To, že ERÚ při současném vedení nefunguje a spotřebitelům škodí, je vidět za poslední 4 roky velmi dobře. Ponechat kohokoli ze současných radních ve funkci a případně prodloužit jeho mandát v Radě, je jasným důkazem záměru zabetonování staré gardy pro další poškozování trhu, průmyslu, spotřebitelů s cílem zachování vlivu na miliardový business. Pro kolabující energetiku to bude zcela kontraproduktivní.

Jaký zájem má poslanec za stranu, která hlásá boj proti neefektivitě ve státní správě a proklamuje ochranu občanů, zájem na poškozování energetického trhu a posilování vlivu zájmových skupin? Možná je Michálek jen naivní a neví, kdo mu takové myšlenky podsouvá, nebo to ví a pak se ptáme, jaký závěr z toho vyvodí strana Pirátů, a jaký to bude mít vliv na voličskou základnu Pirátů.

Tagy článku