Estonsko buduje na hranici s Ruskem opevnění

Estonsko buduje na hranici s Ruskem opevnění
Autor fotografie: Al Jazeera English |Popisek: Moskva by mohla zahájit útok na jeden z pobaltských států
21 / 02 / 2015, 09:15

Estonská vláda plánuje utratit další dva miliony eur na zajištění hranic se sousedním Ruskem.

"Finanční prostředky budou vynaloženy na technická zařízení na hranicích, vývoj softwaru pro kontrolní systémy, posílení ostrahy podél řeky Narvy, atd" uvedla agentura Interfax s odkazem na nejmenovaný zdroj z estonského ministerstva vnitra.

O tom, co řekl Putinovův poradce Sergej Markov zpravodajům švédské televize SVT už vloni v listopadu v Moskvě se dočtete v článku "Putinův poradce: Estonsko a Lotyško ať se nás bojí!"

Ministr vnitra mezitím uvedl, že Estonsko chce na svých východních hranicích vybudovat opevnění. Pokračuje tak rozsáhlé zabezpečení příhraničních oblastí před obávaným útokem ruské armády. Jen v letošním roce se estonská vláda chystá utratit kolem 4 milionů eur (110 milionů korun) za zabezpečení své východní hranice.


Páteční rozhodnutí estonské vlády přišlo den poté, co britský ministr obrany Michael Fallon obvinil Rusko, že se snaží destabilizovat situaci v pobaltských státech - Estonsku, Lotyšsku a Litvě. 

Rusko odmítlo tato obvinění s tím, že reálné riziko hrozí naopak ze zvýšené aktivity vojsk NATO v této oblasti. 

Lotyšská armáda se účastní pravidelného cvičení Atlantic Resolve zasahujícího území několika členských států aliance. Tohoto cvičení se kromě lotyšských vojáků účastní i armádní síly dalších států bývalého SSSR - Estonska a Litvy. Na operaci Atlantic Resolve se podílí tradičně i Polsko a Německo.  Ve světle stávajících událostí je toto společné cvičení ukázkou podpory USA svým spojencům v NATO.

V prosinci 2014 Estonsko obvinilo Rusko z porušení svého vzdušného prostoru. Tehdy uvedl estonský ministr obrany Sven Mikser, že nad jejich územím přelétaly strategické bombardéry a podle něj "zbytečně provokovaly". Mikser varoval Moskvu, že každá agrese proti Estonsku nebo proti jinému členovi NATO bude mít za následek "okamžitou a rozhodnou reakci."

Vztahy mezi NATO a Ruskem jsou v posledních měsících extrémně napjaté. NATO a Ukrajina obviňují Rusko z podpory separatistů na východní Ukrajině a naopak Rusko tvrdí, že NATO je zodpovědné za eskalaci celého konfliktu. 

Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen varuje před Putinovým plánem na rozbití NATO a jeho ambicemi potvrdit ruskou nadvládu nad východní Evropou.


Zdroj: globalsecurity.org, video Al Jazeera English 

Psali jsme také:

Rasmussen: Putin by mohl zahájit hybridní útok na Pobaltí

Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použít jaderné zbraně jako první

Nová vlna násilí na východní Ukrajině

Rusové testují na Ukrajině nové zbraně

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Na Ukrajině začala skutečná válka!

Působnost privátních bezpečnostních firem na Ukrajině – „záhada“ rusko-ukrajinského konfliktu

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

 

Tagy článku