EU bude s Tureckem dál vyjednávat o vízech. Je třeba zastavit uprchlíky. Prý jsme na jedné lodi

EU bude s Tureckem dál vyjednávat o vízech. Je třeba zastavit uprchlíky. Prý jsme na jedné lodi
04 / 09 / 2016, 08:30

Ministři EU vyjádřili "plnou solidaritu Turecku a tamním obyvatelům, kteří se při pokusu o převrat semknuli s cílem obhájit demokracii."

Bratislava 3. září (zpravodaj ČTK) - Evropská unie a Turecko mají zájem o pokračování vzájemné spolupráce a o naplňování dohod zahrnujících liberalizaci vízové povinnosti pro Turky cestující do unie či opatření k omezení migračního proudu do unie. Vyplývá to z prohlášení představitelů EU a tureckého ministra pro evropské záležitosti Ömera Çelika, který se zúčastnil dnešní části dvoudenního jednání ministrů zahraničí zemí evropské osmadvacítky.

Vztahy Ankary a Bruselu byly v poslední době napjatější než v minulosti, a to právě v souvislosti s požadavkem Turecka zrušit vízovou povinnost pro jeho občany. Turecko rovněž vyhrožovalo zrušením migrační dohody o zadržování uprchlíků mířících na evropský kontinent přes turecké území.

"Z turecké strany jsme dostali ujištění, že Ankara se bude přidržovat uzavřených dohod zejména pokud jde o řízení toku uprchlíků; z naší strany půjde o liberalizaci vízového styku," řekla na tiskové konferenci po skončení jednání šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Diplomatka ovšem neuvedla, zda EU zruší Turkům víza do konce letošního roku. Řekla, že součástí diskuse s Ankarou budou také otázky související s právním státem, spravedlivými soudními procesy, svobodou vyjadřování médií či s návrhem na zavedení trestu smrti v Turecku.

Některé členské země EU již dříve vyjádřily obavy z postupu tureckých představitelů po potlačeném červencovém puči.

Shodu na potřebě zintenzivnit vzájemnou spolupráci s EU potvrdil i Çelik. "Výsledkem (bratislavského) jednání byla velice široká shoda zaměřit se na pozitivní agendu a na další prohloubení spolupráce Turecka a EU," řekl turecký ministr, který nicméně hovořil i o tureckém rozčarování z unijního postoje k situaci po puči.

Ankara obviňuje Brusel, že jen pomalu a polovičatě odsoudil pokus o puč, zatímco EU kritizuje čistky tureckého prezidenta Recepa Erdogana po potlačeném převratu.

Mogheriniová zdůraznila, že EU po potlačeném puči v Turecku obhajovala oficiální turecké instituce a vyjádřila jim podporu. Podle ní ministři unijních zemí i na dnešní schůzce s tureckým kolegou vyjádřili plnou solidaritu Turecku a tamním obyvatelům, kteří se při pokusu o převrat semknuli s cílem obhájit demokracii.

O nutnosti pokračovat ve spolupráci v Bratislavě hovořil i český šéf diplomacie Lubomír Zaorálek, a to nejen v souvislosti s problémem migrace, ale i v rámci boje s terorismem. "Že jsme na jedné lodi se ozývalo vícekrát, a to především ze strany našeho tureckého hosta," řekl Zaorálek v rozhovoru s Českou televizí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace