EU chce kvóty pro uprchlíky pro členské země. ČR možná bude muset přijmout víc imigrantů

EU chce kvóty pro uprchlíky pro členské země. ČR možná bude muset přijmout víc imigrantů
Autor fotografie: Agentura FRONTEX|Popisek: Operace Triton 2014
29 / 04 / 2015, 21:15

Část českých europoslanců souhlasila s kvótami, nicméně záleží na "dobrovolnosti" členských států.

Na dnešním jednání Evropského parlamentu se poslanci shodli na rezoluci o situaci uprchlíků v oblasti Středomoří. Evropská unie by měla zavést kvóty pro přijímání uprchlíků jednotlivými zeměmi, které mají věnovat více prostředků na pomoc běžencům. 

Evropská agentura FRONTEX zveřejnila včera souhrnnou zprávu - analýzu rizik pro rok 2015, ve které mj. uvádí: Profil zjištěných nelegálních migrantů zůstal relativně beze změny oproti roku 2013. Jsou jimi většinou dospělí muži, i když podíl žen (11%) a dětí (15%) odráží skutečnost, že mnoho migrantů má v úmyslu žádat o azyl. Největší procento imigrantů (60 % tj. 170 000 osob) bylo odhaleno v centrálním Středomoří. Druhou nejfrekventovanější trasou je východní Středomoří zahrnující hranice Řecka, Bulharska a Kypru, kde bylo zjištěno více než 50 000 imigrantů. Ke konci roku 2014 se prudce zvýšil počet běženců  na maďarské hranici se Srbskem, na této trase bylo zjištěno více než 43 000 migrantů. O vstup do EU se pokouší běženci i v úkrytech ve vozidlech, v těchto případech vzrostl jejich počet pětkrát proti roku 2014. V rámci schengenského prostoru bylo odhaleno o 27 procent (téměř 10 tisíc) více imigrantů s padělanými cestovními doklady

V této souvislosti se seznamte s názorem ombudsmanky, která požaduje, aby azylanti s falešným pasem nesměli být vyhoštěni z ČR.

"Evropský parlament vyzývá členské státy EU, aby více přispívaly do stávajících systémů přesídlování," uvádí se v rezoluci, která požaduje po evropských zemích rovněž urychlení azylového procesu, což by umožnilo udělit azyl většímu počtu žadatelů. (Zdroj: ČTK)

Podle europoslanců jsou zarážející kontrasty v údajích o udělených azylech. Zatímco vloni Německo vyřídilo více než 200.000 žádostí o azyl, sousední Česká republika jich měla pouze kolem 1000. 

Zatímco Švédsko přijalo více než 80.000 žádostí o azyl, Finsko vyřizovalo pouhých 3600 žádostí. 

Zatímco Itálie zápasila s více než 64.000 žadateli o azyl, na druhé straně Jadranu, v Chorvatsku bylo pouze 450 žadatelů o azyl. (Zdroj: The Guardian)

Čeští europoslanci za ČSSD podpořili rezoluci bez ohledu na to, že premiér Bohuslav Sobotka se vyslovil proti jejich zavedení. "Jsou jedním z dílčích řešení, které by měly napomoci, aby Itálie, Řecko či Španělsko nezůstaly při řešení tohoto problému samy," zdůvodnil svou podporu návrhu Miroslav Poche, podle něhož by ale základem řešení situace uprchlíků měla být zvýšená pomoc přímo v oblastech jejich původu, zvláště v severní Africe. (Zdroj:  ČTK)

Minulý pátek uvedl premiér Orban pro maďarská média, že imigrační politika EU je "hloupá", a že "imigrace by měla být zastavena." S oznámením přišel den poté, co se lídři na summitu v Bruselu dohodli na preventivních opatřeních proti úmrtím migrantů ve Středozemním moři.  (zdroj: Deutsche Welle)

Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová rezoluci jako celek podpořila, při hlasování o kvótách se však zdržela. "Přeji si totiž, abychom tak učinili (přijali uprchlíky) dobrovolně, jako výraz naší odpovědnosti a solidarity s těmi, kteří jsou skutečně postiženi válkou a pronásledováním," uvedla Šojdrová.

Europoslanci za TOP 09 a ODS hlasovali proti přidělování uprchlíků jednotlivým zemím. "V první řadě musíme nyní upřednostnit bezpečnostní hledisko a dát najevo, že Evropa není připravena absorbovat desítky, ne-li stovky tisíc běženců," řekl Jan Zahradil z ODS, která rezoluci odmítla jako celek. TOP 09 naopak usnesení podpořila s výhradou proti kvótám. (Zdroj:  ČTK)

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker byl nezvykle kritický k závěrům summitu, který se konal minulý týden. Sdělil, že "výsledek jednání je neadekvátní....Budu prosazovat nastavení systému kvót pro jednotlivé členské země. Je to nezbytné a musí to být provedeno, už se nemůžu dočkat."

Také uvedl, že Evropa musí "otevřít dveře pro imigranty, přijíždějící ze Středního východu a subsaharské Afriky. Pokud budou dveře zavřené, přistěhovalci vlezou do Evropy okny".

Poněkud jiný názor mají američtí zákonodárci, pokud se jedná o imigranty nelegálně pronikající na území USA. Odvolací soud Spojených států totiž potvrdil loveckou sezónu na americko-mexické hranici. Hraniční hlídky mohou beztrestně střílet cizince dokonce, i když na americké území ještě ani nevkročili.

Vzhledem k tomu, že někteří europoslanci byli zásadně proti přijímání běženců na základě kvót, bylo nakonec dohodnuto, že "jednotlivé členské státy zváží možnost pro nouzové přemístění mezi jednotlivými státy, na základě dobrovolnosti". 

Zdroj:  ČTKThe Guardian

Psali jsme také:

Itálie hlásí až dva tisíce utečenců denně. Papež žádá o pomoc s uprchlíky

Budou mít uprchlíci v Česku nová práva? Ochránci lidských práv chtějí ještě víc

Británie chce krátit sociální dávky imigrantům, kteří neumí anglicky. Muslimům se to nelíbí

Letos bude v Itálii až milion imigrantů. Kolik z nich bude islámských teroristů?

Němcům a Italům došla trpělivost. Nechtějí uprchlíky ze zemí mimo EU.

Švédsko končí s pohostinností pro imigranty. Teď jsou pro zemi hrozbou

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu! 

Islámská hrozba mění svět

Tagy článku