EU chce pořídit flotilu bezpilotních letadel pro sledování migrantů

EU chce pořídit flotilu bezpilotních letadel pro sledování migrantů
08 / 04 / 2016, 09:30

Podle plánů Evropské komise by v nejbližší době měla nad evropským kontinentem přelétat bezpilotní letadla, aby bylo možné sledovat pohyb migrantů od Středozemního moře.

Komise tvrdí, že potřebuje vlastní flotilu dálkově pilotovaných letadlových systémů i k vyhledávání malých plavidel pašeráků, stejně jako ke sledování bezpečnosti lodní dopravy.  Zdroj: politico.eu

Unijní ministři už projednávali tento návrh spolu s žádostí komise o navýšení rozpočtu ve výši 22 milionů eur na podporu loďstva EU. Podle jednoho z úředníků je mezi požadavky na drony také jejich vybavení HD kamerami, infračervenými senzory a chemickými "štěnicemi" pro detekci lodí, které znečišťují moře.

"Stávající satelitní technologie je pro sledování přívalu běženců ze Středozemí k ničemu," řekl Christine Berg, vedoucí oddělení generálního ředitelství Evropské komise pro mobilitu a dopravu.

Satelitní snímky se aktualizují až po několika minutách nebo hodinách a tato technologie je pro tento monitoring příliš pomalá. Dalším problémem jsou transpondéry, kterými jsou vybaveny pouze velká komerční plavidla, ale ne malé lodě pašeráků lidí a migrantů, což znemožňuje jejich odhalení.  Kamery na dronech budou monitorovat nejen ve dne, ale díky infračerveným senzorům také v noci. 

Komise plánuje, že celý systém by měl být centrálně řízen z Lisabonu, z Evropské agentury pro námořní bezpečnost (EMSA). Ne všechny státy EU s tímto návrhem souhlasí. Například Německo pochybuje, že operátoři EMSA zvládnou provozování droní flotily, protože se tato agentura zaměřuje prioritně na bezpečnost lodního provozu a nikoliv na migraci. Proto zástupci Německa chtějí, aby drony pilotovali příslušníci agentury Frontex. Berlín také tvrdí, že "konečný efekt použití dronů nebude přiměřený vynaloženým rozpočtovým zdrojům."

Kritici návrhu se obávají, že migrační krize a s tím související opatření, slouží jen jako záminka k vytvoření evropské pobřežní stráže, dlouholetého snu evropských federalistů.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace