Autor: U.S. Geological Survey (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ilustrační foto
Brusel 27. dubna (zpravodaj ČTK) - Problematika klimatických změn, ochrana životního prostředí a prohlubující se mezinárodní spolupráce jsou klíčovými prvky návrhu budoucí evropské politiky v Arktidě. EU přitom v této oblasti hodlá podle šéfky své diplomatické služby Federiky Mogheriniové spolupracovat se všemi partnery, včetně Ruské federace.
"Arktidu vidíme jako příklad konstruktivní regionální spolupráce. Chceme, aby to tak bylo i nadále a aby se tato spolupráce prohlubovala," řekla dnes Mogheriniová novinářům. EU podle ní hodlá v Arktidě kooperovat s Ruskem i dalšími zainteresovanými stranami, které mají o oblast zájem - například s Čínou.
Vztahy mezi Ruskem a osmadvacítkou jsou už několik let napjaté kvůli ukrajinské krizi, obě strany na sebe vzájemně uvalily hospodářské sankce.
Psali jsme: Rusko si nárokuje vlastnictví Severního pólu
Mogheriniová dnes ale připomněla, že ministři zahraničí EU se shodují na principu "výběrového angažování se" v oblastech, kde je spolupráce s Ruskem v jasném evropském zájmu.
V případě Arktidy se navíc podle ní jedná také o zájem skutečně globální. "Je třeba najít společnou půdu pro hledání společných řešení výzev, jimž všichni dohromady čelíme," poznamenala.
O vypracování nyní předkládaného materiálu požádaly Evropskou komisi europarlament a členské země v roce 2014. Komise uvádí, že změny klimatu v oblasti postupují rychleji a v mnohem širším rozsahu, než se předpokládalo. Unijní zájmy v Arktidě se dotýkají nejen životního prostředí a problematiky klimatických změn, ale také otázek jako je energetika, doprava nebo rybolov.
Evropská unie se do arktické spolupráce zapojuje už dlouho. Patří například k těm, kdo nejvíce přispívají na výzkum v oblasti Arktidy - od roku 2002 bylo z rozpočtu EU pro tento účel vyčleněno 200 milionů eur. Na výzkum kromě toho vynakládají prostředky i jednotlivé členské státy.
Součástí Arktidy je střední část Severního ledového oceánu, regionální moře, jako například Barentsovo moře, Karské a Čukotské moře, a rovněž území Kanady, Dánského království, Finska, Islandu, Norska, Ruské federace, Švédska a USA. Tři členské státy EU jsou proto rovněž státy Arktidy, zatímco Island a Norsko jsou členskými státy Evropského hospodářského prostoru.