EU dala Řecku kvůli uprchlíkům ultimátum

EU dala Řecku kvůli uprchlíkům ultimátum
Autor fotografie: Darko Vojinovic
12 / 02 / 2016, 13:45

Tři měsíce má Řecko na to, aby zavedla udělalo pořádek v hraničních kontrolách kvůli uprchlíkům z Blízkého východu. Pokud se tak nestane, budou sami Řekové podrobováni hraniční kontrole při vstupu do ostatních zemí Schengenu.

Za loňský rok přišlo do Řecka více než 850 tisíc uprchlíků. Před dvěma týdny kontrola EU zjistila, že Řecko stále "závažně zanedbává" své povinnosti při kontrole vnějších hranic. Některé členské země proto znovu zavedly hraniční kontrolu na svých vnitřních hranicích.

Řecko proto dostalo od Evropské unie lhůtu tří měsíců, aby nedostatky napravilo. V opačném případě hrozí jejím občanům, že budou při vstupu do zemí schengenského prostoru kontrolováni na hranicích jako za starých časů.

Atény čelí velkému tlaku ze strany dalších zemí Schengenu a média již na konci ledna psala, že by mohlo hrozit Řecku vyloučení ze schengenského prostoru.

Navíc příliv uprchlíků neustává ani během zimy. Proto aliance NATO ve čtvrtek rozhodla, že do oblasti Egejského moře pošle vojenské lodě, které pomohou v boji proti pašování lidí.

Zdroj: BBC

Tagy článku