EU je v krizi, ale musí přežít, řekl Hollande před summitem

EU je v krizi, ale musí přežít, řekl Hollande před summitem
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Francois Hollande
06 / 03 / 2017, 14:00

Evropská unie je v krizi, ale musí přežít. V rozhovoru s předními evropskými deníky to řekl francouzský prezident François Hollande

Jednotlivé státy se přitom podle něj mohou integrovat odlišnou rychlostí. Za svůj poslední úkol ve funkci ale prezident označil snahu nedopustit vítězství protievropské krajní pravice v nadcházejících prezidentských volbách ve Francii.

Socialistický politik se takto vyjádřil před dnešním neformálním summitem Francie, Německa, Itálie a Španělska, jejichž představitelé budou ve Versailles jednat o budoucnosti EU.

Krajní pravice nebyla za posledních 30 let tak silná, jako je právě teď. Francie jí ale podle prezidenta přesto nepodlehne. ,,Mou poslední povinností je udělat vše pro to, aby se Francie nemohla nechat přesvědčit takovým (nacionalistickým) projektem," uvedl v deníku Le Monde s odkazem na Národní frontu (FN) Marine Le Penové, která navrhuje vystoupení Francie z eurozóny a eventuálně i z EU.

psali jsme: Francouzský prezident Hollande prý vyzradil tajné informace. Opozice žádá jeho hlavu

Unii teď podle prezidenta ohrožuje opětovné upřednostňování krátkodobých národních zájmů. Sounáležitost lze ale vzkřísit například společnými kroky v obranné politice. Řešení spočívá i v takzvané vícerychlostní Evropě, je přesvědčen Hollande.

,,Evropa 27 členských zemí už nemůže být jednolitá. Po dlouhou dobu vzbuzovala myšlenka diferencované (integrace) Evropy, Evropy různých rychlostí, velký odpor. Ale dnes je to myšlenka, která se vnucuje. Jinak Evropa exploduje," varoval Hollande podle listu Süddeutsche Zeitung.

 

psali jsme:

Hollande: Nemůžeme bránit těm, kdo prchají, aby nebyli přijati v Evropě

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.