EU má obrovský bezpečnostní problém: Třetina uprchlíků lže a vydává se za Syřany. Falešné pasy nejsou výjimkou.

EU má obrovský bezpečnostní problém: Třetina uprchlíků lže a vydává se za Syřany. Falešné pasy nejsou výjimkou.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Facebooková skupina o migraci
26 / 09 / 2015, 10:15

V pátek tuto informaci zveřejnilo německé ministerstvo vnitra. Na hranicích se vydává za Syřany až 90 procent uprchlíků.

Mluvčí německého ministerstva vnitra Tobias Plate uvedl na páteční tiskové konferenci vlády, že přibližně třetina běženců, kteří přicházejí do Německa a označují se za Syřany, vůbec z této země nepochází. 

Německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) vydal už v létě pokyn imigračním úředníkům, aby o udělení azylu Syřanům rozhodovali přednostně. Právě uprchlíci ze Sýrie mají mnohem větší šanci získat v Německu azyl. Tato informace se rychle prostřednictvím sociálních sítí rozšířila a spousta imigrantů se snaží obstarat právě syrské cestovní pasy. A není to vůbec žádný problém. 

EU byla důrazně varována před masovou migrací a příchodem teroristů do Evropy už 22. dubna

Kolik je v oběhu falešných syrských pasů není možné zjistit ani odhadem. Skutečnost, že jich bylo jen v Bulharsku zabaveno kolem deseti tisíc, dává přibližnou představu o rozsahu této trestné činnosti. 

Šéf agentury Frontex, Fabrice Leggeri, už dříve varoval  evropské státy, že v Turecku je obrovský zájem o syrské pasy a uprchlíci si je mohou bez problémů obstarat na černém trhu za přibližně 1000 liber (37.000 korun). "Lidé, kteří se prokazují falešnými syrskými pasy často hovoří arabsky, ale mohou pocházet ze severní Afriky nebo Blízkého východu, a bezesporu se jedná o ekonomické migranty," uvedl Leggeri.

O tom se přesvědčil i reportér britského deníku Telegraph, který se vydával za uprchlíka a snažil se nelegálně získat cestovní pas. Prostřednictvím facebookové stránky se nakontaktoval nejen na "obchodníky" s pasy, ale i na pašeráky uprchlíků, prodejce člunů a dalšího vybavení. Stránka má přes 120.000 příznivců a každým dnem přibývají další a další. 

Před falešnými pasy varují i samotní Syřané a jsou rozezlení  na ostatní uprchlíky, že zneužívají humanitární katastrofy v jejich zemi. 

ČR čelí největší bezpečnostní hrozbě za posledních 25 let. Jsou mezi migranty islámští radikálové?

Kancléřka Merkelová mezitím uvedla, že mezi nová opatření, která mají snížit příliv uprchlíků do země, patří i stanovení tzv. "bezpečných zemí", ze kterých uprchlíkům nebude udělován azyl. Jedná se o Albánii, Kosovo a Černou Horu.  

Zdroj: Aljazeera.comtelegraph.co.uk

 

Tagy článku