EU má nový plán řešení uprchlické krize: miliardy eur pro africké státy, aby běžence přijaly zpět
Summit EU se bude konat ve středu a ve čtvrtek a zúčastní se ho i zástupci afrických zemí, ze kterých do Evropy přicházejí uprchlíci.
K účasti na summitu byli pozváni zástupci členských států EU a afrických zemí, které jsou stranami rabatského a chartúmského procesu, a představitelé Komise Africké unie, Komise Hospodářského společenství států západní Afriky (ECOWAS), Organizace spojených národů (OSN) a Úřadu pro mezinárodní migraci.
Pro řešení uprchlické krize chce EU nabídnout Etiopii, Súdánu, Ugandě a Keni 1,8 miliard eur, jestliže si tyto země „vezmou zpět" alespoň část uprchlíků, jejichž počet už dosáhl 800 tisíc. V tomto případě jsou některé evropské státy "ochotny zjednodušit podmínky vstupu do EU pro odborníky v oblasti lékařství, podnikatele a studenty z Afriky, mimo jiné zrušit některá vízová omezení a uvolnit pro ně pracovní místa". Informaci zveřejnil server telegraph.co.uk.
EU chce vyčlenit částku 1,8 miliardy EUR do tzv. "svěřeneckého fondu", ze kterého by africké země čerpaly peníze na řešení "základních příčin nelegální migrace" a mají je přesvědčit, aby zpět přijímaly všechny neúspěšné žadatele o azyl. Plán také navrhuje "podporu legálních cest pro migraci a mobilitu z a mezi africkými zeměmi". Doporučení zahrnují pomoc Afričanům při hledání práce v Evropě "s cílem usnadnit jim umístění a pracovní příležitosti".
Migranti by měli před cestou absolvovat také výuku jazyka a mělo by dojít k uznávání afrických kvalifikací evropskými agenturami. Součástí plánu je i uvolnění vízových pravidel, rušení správních poplatků a možnost vycestování příbuzným migrantů do Evropy. Zprávy naznačují, že by měl být revidován i režim víz pro držitele afrických diplomatických pasů.
Česká vláda chce jako prioritu na summitu projednat ochranu vnějších hranic a "uzavřít příslušné dohody s Afrikou a Tureckem", uvedl to na Twitteru státní tajemník pro EU Tomáš Prouza.
Tagy