EU připravuje kvóty pro přijímání imigrantů - co nejdříve, povinně a podle HDP

EU připravuje kvóty pro přijímání imigrantů - co nejdříve, povinně a podle HDP
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
10 / 05 / 2015, 16:15

Kromě vojenského zásahu EU proti pašerákům se připravují počty povinně přijímaných uprchlíků jednotlivými státy Unie.

Koncem tohoto týdne opět zaznělo z Bruselo, že "některé členské státy EU se vůbec nezapojily k aktivnímu přijímání uprchlíků" a evropská Komise k tomu uvedla: "Evropská unie potřebuje stálý systém pro sdílení odpovědnosti za velký počet uprchlíků a žadatelů o azyl mezi členskými státy,"

Do konce tohoto roku mají být proto v Bruselu připraveny nové právní předpisy "pro povinné přijímání imigrantů v okamžiku, kdy bude nutné automaticky spustit mezinárodní ochranu utečenců do Unie". Brusel tak chce nařídit systém sdílených kvót pro uprchlíky ve všech 28 zemích EU.

Nejnovější návrhy Komise označil maďarský premiér Viktor Orbán za "šílené", a slíbil, že bude Bruselu vzdorovat za každou cenu. 

Už 24. dubna uvedl premiér Orban pro maďarská média, že imigrační politika EU je "hloupá", a že "imigrace by měla být zastavena." S oznámením přišel den poté, co se lídři na summitu v Bruselu dohodli na preventivních opatřeních proti úmrtím migrantů ve Středozemním moři.  (zdroj: Deutsche Welle)

Brusel nyní navrhuje striktně uplatnit "nouzové mechanismy" a do konce tohoto měsíce chce zavázat 28 unijních států ke stanovení "počtu osob, které potřebují mezinárodní ochranu" a "zajistit spravedlivou a vyváženou účast všech členských států na tomto úsilí."

Nový plán, který vypracoval komisař Dimitris Avramopoulos, má být připraven ve středu a bude zahrnovat distribuční "klíč"- tedy systém založený na různých kritériích např. podle HDP, podle kterého se bude určovat, kolik která členská země je povinna převzít uprchlíků. 

Zdroj: The Guardian

Tagy článku