EU přiznala, že v Libyi plánuje bojovou operaci proti IS

EU přiznala, že v Libyi plánuje bojovou operaci proti IS
03 / 03 / 2016, 15:45

Nejdřív se ale musí vytvořit "proevropská" libyjská vláda národní jednoty. EU tvrdí, že vojáci "jsou připraveni vyrazit" do Libye, ve skutečnosti už tam dávno operují.

Řím/Libye 3. března (ČTK) - V Evropě vrcholí přípravy na úder proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) v Libyi. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekl velitel amerických speciálních jednotek v Africe Donald Bolduc. Koordinační centrum je podle něj v Římě. Libyjští politici se přitom stále ještě nedohodli na společné vládě a země nemá centrální vedení.

"Čekáme na ustavení libyjské vlády, žádné válečné centrum není," reagoval na Bolducova slova na twitteru náměstek italské ministryně obrany Domenico Rossi. Jeho šéfka Roberta Pinottiová ale minulý týden přiznala, že se právě připravuje jednotka, která má zajistit bezpečnost a stabilitu Libye.

Le Monde: "Francouzská tajná válka v Libyi"

Agentura AFP dnes uvedla, že v Paříži, Londýně a Římě se v posledních dnech hovoří stále častěji o tom, že francouzští, italští a britští vojenští specialisté jsou už připraveni vyrazit do Libye. List Il Corriere della Sera napsal, že k odjezdu je nachystáno 50 Italů.

Podle sdělovacích prostředků se cizinci vojenských operací nezúčastní, ty povedou jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, který podporuje mezinárodně uznávanou vládu v Tobrúku. Nasazeny by mohly být i milice Fadžr Libya, které jsou ozbrojenou silou vlády v Tripolisu a které se podílely na svržení režimu Muammara Kaddáfího.

Důvodem případné intervence je možná také ohrožení bezpečnosti ropovodu a ropných polí s ohledem na zájmy italského ropného koncernu ENI.

Zahraniční specialisté mají zajistit kontakt mezi bojujícími jednotkami, získávat tajné informace, mapovat terén, poskytovat zbraně a komunikační prostředky. Americká armáda už provádí monitorovací lety a má za sebou dva nálety. Jeden z nich byl 19. února veden na tábor IS v Sabrátě a zemřelo při něm několik desítek lidí.

Do operace se zřejmě zapojí francouzská letadlová loď Charles de Gaulle, která už vyplula z Perského zálivu a míří do Středozemního moře, oficiálně ale kvůli společným manévrům s egyptským námořnictvem.

Že přípravy už vrcholí, potvrdil z Libye i jeden z velitelů milicí Fadžr Libya. Podle něj už jsou britští vojáci v Misurátě a začali kontaktovat milicionáře. Velitel řekl, že kampaň, která má vytlačit bojovníky IS z Libye, začne již brzy.

Podle deníku Times navštívili začátkem února Tobrúk britští, francouzští a američtí vojenští a zpravodajští představitelé, aby vytipovali cíle vzdušných úderů. Zjišťovali i pozice spřátelených milicí, aby je omylem nezasáhly koaliční nálety, řekl listu nejmenovaný britský vojenský zdroj.  

Odhaduje se, že hnutí Islámský stát má v Syrtě až 5000 bojovníků, mezi nimiž jsou stovky Tunisanů, Súdánců, Jemenců a také příznivců nigerijské skupiny Boko Haram. Prošli prý výcvikem a jsou připraveni útočit.

"Je třeba jednat. Musíme se ale vyhnout omylům z minulosti, známe intervence vedené bez středně i dlouhodobého výhledu," řekl italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni. Itálie trvá na tom, že zásah musí povolit OSN na žádost uznávané libyjské vlády. "Musíme mít na místě jasného partnera," citovala AFP také zástupce amerického ministerstva obrany.

Vláda v Tripolisu prohlásila, že bude jakoukoli intervenci považovat za napadení, vedení z Tobrúku zase chce, aby operace nebyla zahájena bez předchozí dohody. Pinottiová řekla, že je "absurdní a nemyslitelné" mluvit o vojenské okupační intervenci a že se o ní ani neuvažuje.

Její slova jsou poněkud v rozporu s tím, co bylo zveřejněno dříve a o čem jsme psali v článku "Unikly utajované informace EU o boji s pašeráky ve Středozemním moři" ze 17.února, ve kterém se uvádí:

"Výměnou za spolupráci s libyjskou vládou při jejím úsilí v řešení nelegální migrace by mohly být posíleny kapacity libyjského námořnictva a pobřežní stráže. Tato spolupráce by mohla představovat jeden z prvků komplexního přístupu EU ve snaze zabezpečit provedení operací na libyjském území ve fázi 2," ... Jsme připraveni přejít do fáze 2B (teritoriální), která bude mít mnohem zásadnější dopad proti pašerákům a obchodníkům s lidmi. Nicméně, abychom se mohli posunout dále, musíme mít do věci zapojenou vládu národní shody. Naprosto zásadní pro přechod do fáze 2B (teritoriální) je vhodná právní úprava, bez ní nelze zajistit efektivitu akce....Prioritní je tedy dohoda s libyjskými úřady a ochota členských států EU poskytnout k tomu prostředky. EU by měla použít diplomatický tlak, aby byl zajištěn "správný výsledek."

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace