EU pustí do Evropy 20 tisíc uprchlíků, ČR má přijmout 525

EU pustí do Evropy 20 tisíc uprchlíků, ČR má přijmout 525
13 / 05 / 2015, 13:45

EU by měla umožnit přesídlit do svých členských zemí 20 tisícům uprchlíkům. Pro jejich přijetí plánuje povinné kvóty. Podle nich by měla ČR přijmout 525 běženců.

Evropská unie se snaží vymyslet strategii, jak se vyrovnat s rostoucí vlnou uprchlíků především ze severní Afriky. Do konce měsíce navrhne program, ve kterém se prý počítá s přesídlením 20 tisíc osob během následujícíh dvou let a zároveň má vytvořit jednotnou strategii pro jejich přijímání v rámci jednotlivých členských zemí. Hovoří se o zavedení kvót podle počtu obyvatel, míry nezaměstnanosti či HDP. ČTK dnes uvedla, že konkrétně u České republiky by se jednalo o 525 osob.

Evropská unie na program pomoci uprchlíkům z třetích zemí hodlá vyčlenit 50 milionů eur. Zároveň ale usiluje o vojenské zásahy a ničení lodí, které přistěhovalce pašují přes Středomoří do Evropy.

Plán musí schválit minimálně 15 z 28 zemí EU a klíčové slovo budou mít velké členské země, protože těchto 15 zemí musí tvořit 65 % obyvatel EU. Již dnes je jisté, že jednoznačně proti se postaví Velká Británie. Oficiální zdroje potvrdili, že budou hlasovat proti zavedení povinných kvót, jisté není ani do budoucna setrvání Británie ve svazku EU.

Česká republika a Slovensko se k plánu EU staví také negativně. „Principiálně odmítám jakoukoliv politiku kvót,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico. O tom, že přijímání uprchlíků musí být dobrovolné, hovoří i český premiér Bohumil Sobotka. Maďarský premiér Viktor Orbán označil systém kvót za "šílený a neférový".

Země EU by se k návrhu měly vyjádřit na summitu evropský lídrů na konci června. 

Zdroj: ČTK, Hospodářské noviny, BBC

Tagy článku