EU se nedokáže ubránit vojenskou silou. Je nutné vytvořit Evropskou armádu s velitelstvím v Bruselu.

EU se nedokáže ubránit vojenskou silou. Je nutné vytvořit Evropskou armádu s velitelstvím v Bruselu.
Popisek: Ilustrační foto
27 / 10 / 2015, 07:45

Společná bezpečnostní a obranná politika EU je nejslabším článkem evropského integračního procesu.

Praha 26. října (ČTK) - Vyplývá to ze zprávy pracovní skupiny bruselského Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS) a německé Nadace Friedricha Eberta (FES), kterou dnes zástupci obou organizací představili v Praze. Podle nich rovněž nastal čas vytvořit Evropskou obrannou unii.

"Je zřejmé, že by členové unie s 190 miliardami eur ročně vynaloženými na obranu mohli dokázat mnohem více než 28 národních armád o velikosti 1,5 milionu vojáků," tvrdí Hans-Peter Bartels, zmocněnec pro ozbrojené síly německého Spolkového sněmu a jeden z členů pracovní skupiny CEPS-FES. Podle něj je potřeba užší spolupráce zemí EU, lepší vzdělávání, lepší vybavení i jednotnější vedení. Proto zpráva mimo jiné navrhuje zřídit v Bruselu stálé vojenské velitelství EU.

"Není rozpor mezi obrannou politikou aliance a EU," uvedl dále Bartels s tím, že z 28 zemí EU jich je 22 členy NATO. Steven Blockmans z CEPS k tomu doplnil, že Severoatlantická aliance a unie se mohou dobře doplňovat. A nebudou-li se duplikovat zdroje, bude i unijní obranná politika efektivnější.

Podle Uweho Optenhögela z Nadace Friedricha Eberta v Bruselu se obrannou politikou EU léta nikdo nezabýval. "Před deseti či 15 lety byla Evropa obklopena celkem stabilními režimy, ale nyní čelíme novým hrozbám," narážel Optenhögel na to, že poslední Evropská bezpečnostní strategie je z roku 2003. Podílel se na ní Javier Solana jako první vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku (1999-2009).

Právě Solana předsedal od června 2014 do letošního ledna pracovní skupině, jejíž zpráva, dnes představená v Praze, bude podkladem pro novou unijní strategii zahraniční a bezpečnostní politiky. Má být představena na summitu EU v červnu příštího roku.

Podle dnes prezentované zprávy by se také mělo zlepšit fungování Evropské obranné agentury (EDA), která existuje od roku 2004. Členové pracovní skupiny by také rádi zakotvili do nové strategie pro plánování obranných rozpočtů zemí EU takzvaný evropský semestr, který v unii už několik let funguje pro plánování národních hospodářských a fiskálních politik. K těm se nejprve vyjadřuje Evropská komise, než je definitivně přijmou členské země.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.