EU tlačí kvůli Skripalovi na Moskvu, ta žádá omluvu nebo důkazy

EU tlačí kvůli Skripalovi na Moskvu, ta žádá omluvu nebo důkazy
Autor: pixabay.com
20 / 03 / 2018, 06:30

Evropská unie dnes vyzvala Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna a mezinárodního společenství ohledně nedávného útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury.

Moskva v reakci vyjádřila politování, že EU v kauze otráveného někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala šla cestou "mylně chápané evropské solidarity". Německá kancléřka Angela Merkelová a polský premiér Mateusz Morawiecki se ve Varšavě shodli, že reakce EU na ruský útok by měla být rázná - nadcházející unijní summit podle nich musí přijmout v této věci jasný závěr.

Ve společném prohlášení ministři zahraničí členských zemí EU zdůraznili svou bezvýhradnou solidaritu s Británii a podporu její snaze o potrestání viníků. Šéf britské diplomacie Boris Johnson předtím uvedl, že Moskva svými "absurdními" vyjádřeními "schovává jehlu pravdy ve stohu lží a mlčení". Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov naopak vyzval Londýn, aby svá obvinění dokázal, jinak by se prý měl omluvit. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že dosavadní ruské reakce ukazují naprostý nedostatek úcty k míru a mezinárodní bezpečnosti.

Unie podle svého prohlášení bere velmi vážně závěr britské vlády, že za útok nervovou látkou v Salisbury je odpovědná Ruská federace. Podle EU byl útok na Skripala a jeho dceru 4. března v Salisbury "bezohledný a nezákonný čin", který ohrozil životy mnoha civilistů.

Do Británie mezitím dorazili zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a odebrali vzorky pro nezávislé testování látky. Testy mají ověřit výsledky britských analýz, že šlo o ruskou chemikálii Novičok, jejich závěry ale budou k dispozici údajně nejdříve za dva týdny. Britská policie dnes oznámila, že objasňování případu potrvá patrně několik měsíců. Jde prý o jedno z nejnáročnějších vyšetřování, do jakého se kdy její protiteroristická složka pustila.

Londýn zatím důkazy o podílu Moskvy na útoku nepředložil, premiérka Theresa Mayová nicméně dnes uvedla, že jiné vysvětlení otravy neexistuje. "To, co jsme viděli, ukazuje, že není jiného závěru než toho, že za to, co se stalo v ulicích Salisbury, nese odpovědnost ruský stát," řekla Mayová televizi Sky News.

K urychlenému zodpovězení otázek britských úřadů Rusko vyzvala EU a také francouzský prezident Emmanuel Macron. EU prý britské závěry bere velmi vážně, ministři zahraničí členských zemí ve společném prohlášení zdůraznili bezvýhradnou solidaritu s Británií a podporu její snaze o potrestání viníků.

Ruský prezident Vladimir Putin už v neděli označil obvinění Britů za nesmysly, jeho mluvčí Peskov je dnes klasifikoval jako "ohavná, neopodstatněná a těžko vysvětlitelná". Pakliže pro ně Londýn neposkytne důkazy, měl by se podle Peskova omluvit. Boris Johnson se dnes ale nechal slyšet, že 12 let po vraždě Alexandra Litviněnka v Londýně už vyjádření Kremlu nemohou nikoho zmást.

Británie kvůli událostem v Salisbury vypověděla ze země 23 ruských diplomatů, na což Moskva reagovala stejným krokem vůči britským diplomatům. Vypovězení Rusové mají Británii opustit v úterý, kdy se také sejde britská Národní bezpečnostní rada, aby projednala možnosti dalšího postupu.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace