EU uvažuje o zavedení vízové povinnosti pro Američany a Kanaďany

EU uvažuje o zavedení vízové povinnosti pro Američany a Kanaďany
08 / 04 / 2016, 15:00

Evropská unie uvažuje o zavedení vízové povinnosti pro občany USA a Kanady. Chce, aby byla zrušena vízová povinnost pro pět unijních zemí.

Evropská unie se rozhodla přitlačit USA do kouta ve snaze donutit je ke zrušení vízové povinnosti pro Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Polsko a Rumunsko, poslední země EU, pro které stále vízová povinnost platí. Zdroj: reuters.com, ParlamentniListy.cz

Chce toho dosáhnout tím, že vyhrožuje USA zavedením vízové povinnosti. Stejným způsobem však tlačí i na sousední Kanadu, do které se bez víza nedostanou Rumuni ani Bulhaři.

„Rostoucí rozepře přichází ve chvíli, kdy má Washington obzvlášť velké starosti o bezpečnost po teroristických útocích v Evropě a také vzhledem k přítomnosti údajných teroristů v proudu migrantů z Blízkého východu do Evropy.“ Pokud by EU rozhodla ve prospěch zavedení vízové povinnosti pro USA, mohla by to být velká rána pro vzájemné vztahy, která by zřejmě otřásla i plánovanou obchodní dohodou TTIP.

Pokud by se EU v průběhu příštího týdne rozhodla pro zavedení vízové povinnosti pro USA, ta by vešla v platnost nejpozději za půl roku. Vzhledem k tomu, že má EU 28 členských zemí, každá má v tomto ohledu své slovo, a jelikož se to týká pěti z nich, je zřejmé, že budou o svoje postavení bojovat.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace