Brusel požaduje vojenský zásah proti pašerákům lidí v Libyi

Brusel požaduje vojenský zásah proti pašerákům lidí v Libyi
Autor fotografie: UK Ministry of Defence from London, United Kingdom|Popisek: HMS Bulwark
10 / 05 / 2015, 15:15

Evropská unie vypracovala plány na vojenské útoky v Libyi, aby se pokusila omezit příliv přistěhovalců přes Středozemní moře. Návrh má projednat Rada bezpečnosti OSN.

Velká Británie připravuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by se povolila vyslání vojsk do Libye. Uvádí to dnešní The Guardian na základě informací z Bruselu. Vojenský zásah by měl spadat pod italské velení a mělo by se na něm podílet deset států, včetně Británie, Francie, Španělska a Itálie. Zatím není zřejmé, jakou roli bude mít v celé akci NATO a zda vůbec budou alianční vojska přizvána.

Federica Mogheriniová, šéfová zahraniční a bezpečnostní politiky EU, údajně chce Radě bezpečnosti předložit plán sedmi řešení, která by "ospravedlňovala" použití síly mimo území EU. V britském návrhu je uvedeno, že se předpokládá "užití všech možných prostředků k likvidaci obchodních aktivit obchodníků s lidmi".

Znamenalo by to, že v teritoriálních libyjských vodách budou hlídkovat vojenská plavidla států EU, včetně vlajkové lodi Královského námořnictva HMS Bulwark, která nyní kotví na Maltě a současně budou nasazeny bitevní vrtulníky k "neutralizaci" plavidel pašeráků.

Pašeráci lidí pronajímají za vysoké částky plavidla desítkám tisíc imigrantů z Afriky a ze Středního východu a potom čluny posílají k pobřeží jižní Itálie a Řecka. Podle některých zdrojů tři z pěti lodí v pobřežních vodách jihoevropských států úmyslně potápí a spoléhají na italské a řecké záchranáře, případně na kolem plující obchodní lodě, že ti utečence zachrání.  

Za zvýšený příliv uprchlíků může politická nestabilita v Libyi a především pašerácké gangy, které "pomáhají" imigrantům v plavbě na jih Evropy. Podle médií požadují pašeráci za každé plavidlo 80 tisíc EUR (téměř 2,2 milionu korun). 

Výnosný obchod s lidmi má podporu u libyjské milice, džihádistických skupin i bojovníků IS a podle některých informací mají tyto militantní skupiny k dispozici těžké dělostřelectvo a protiletadlové baterie umístěné na libyjském pobřeží.  Někteří bruselští politici se obávají, že vojenské útoky "evropské armády" by mohly vyvolat eskalaci napětí v oblasti a proto požadují, aby se do akce oficiálně zapojila i Severoatlantická aliance.

Mogheriniová, která minulý týden navštívila Peking, prý předjednala, že Čína "nebude blokovat návrhy v Radě bezpečnosti OSN".  Pozorovatelé jsou přesvědčeni, že návrh nezablokuje ani Rusko, a to i přes značně napjaté vztahy s EU kvůli situaci na východní Ukrajině. 

Libyjský velvyslanec při OSN, Ibrahim Dabbashi, uvedl pro agenturu Associated Press, že s Libyí nebyl tento krok konzultován a že  jeho vláda s tímto návrhem nesouhlasí.  

Zdroj: The Guardian

Tagy článku