Autor fotografie: Pixabay/mikegi|Popisek: Ilustrační foto
Svoboda projevu ano, ale bez nenávisti, xenofobie, rasismu, násilí...důvodem jsou útoky i proti muslimům. Začíná boj proti anti-semitské a anti-muslimské nenávisti v Evropě.
Zástupci společností Google, Microsoft, Facebook a Twitter se dnes sejdou s eurokomisařkou pro spravedlnost Věrou Jourovou a budou jednat o společném boji proti nenávistným projevům na internetu (zdroj: rozhlas.cz) Další schůzka se zástupci těchto společností se plánuje na listopad.
„Musíme přesně oddělit tu zónu svobodného internetu, což je obrovská vymoženost, kde musí bezezbytku platit svoboda projevu, od skutečně nenávistných výkřiků a sdělení, které mají potenciál zvýšit nenávist a nenávistné projevy ve společnosti,“ řekla Věra Jourová.
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg už přislíbil kancléřce Merkelové, že "přijme opatření proti nenávistným projevům." Stejnou cenzuru již zavedlo Rakousko, které chce trestně stíhat uživatele na sociálních sítích za rasistické a xenofobní příspěvky.
Také česká policie se už vyjádřila k výrokům směřujícím proti běžencům a uvedla :"Aktuální uprchlická vlna s sebou nese i zvýšený počet různých nesouhlasných vyjádření, která se jejich zastánci snaží šířit nejen osobně, ale také na veřejných internetových fórech, či sociálních sítích."
Podle výroku Evropského soudu pro lidská práva z 16. června letošního roku jsou provozovatelé webových portálů odpovědni za urážlivé komentáře, které se objeví pod články.
Eurokomisařka se v Bruselu účastní, spolu se svým českým kolegou ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem, mezinárodního kolokvia „Tolerance a respekt: prevence a boj proti antisemitské a anti-muslimské nenávisti v Evropě“.
První výroční kolokvium o základních právech v EU pořádá Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise a komisař pro lepší regulaci, institucionální vztahy, vládu práva a chartu základních práv, ve spolupráci s evropskou komisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Evou Jourovou.
Důvodem tohoto setkání jsou "nedávné zprávy ukazují nárůst strachu a nejistoty mezi židovskými a muslimskými komunitami v EU", uvádí se na stránkách Evropské komise.
Evropští Židé emigrují, obávají se islámských přistěhovalců.
V posledních letech došlo ke znepokojujícímu nárůstu antisemitských incidentů, které vyvrcholily při teroristických útocích v Toulouse, Bruselu, Paříži a Kodani. Několik židovských institucí bylo v té souvislosti pod policejní ochranou a stále více evropských Židů uvažuje o odchodu z Evropy z důvodu obav o svou bezpečnost. Průzkum Agentury pro základní práva Evropské unie o zkušenostech a vnímání diskriminace židovského národa, trestných činů z nenávisti a antisemitismu z roku 2013, poukázal na vzrůstající strach a obavy o bezpečnost, s tím, že drtivá většina židovských respondentů má pocit, že se antisemitské útoky zvýšily v průběhu posledních pěti let.
Evropští Židé se obávají muslimských migrantů. Hrozí výbuch nového antisemitismu?
Znepokojivé trendy byly rovněž zjištěny v souvislosti s antimuslimskou nenávistí. Neziskové společnosti a muslimská sdružení poskytují v posledních dvou letech stále více důkazů o velmi vysoké míře protimuslimských útoků, včetně aktů verbálního a fyzického násilí. Například ve Francii došlo k nárůstu útoků proti muslimům o 53 procent (mezi roky 2014 a 2012) také došlo k nejméně 153 islamofobním incidentům vůči jednotlivcům a místům pro konání bohoslužeb.
Deset žáků základní školy ve věku devíti a deseti lety šířilo nenávistné slogany mezi ostatními žáky. Případ vyšetřuje německá policie. Mluvčí místní mešity "si to nedokáže vysvětlit".
K islamofobním incidentům došlo také například ve Švédsku, kde bylo zaznamenáno v roce 2013 celkem 327 rasových trestných činů, a k několika útokům na mešity na konci roku 2014 a na začátku roku 2015.
Třetí útok na švédské mešity v jednom týdnu