EU vyzývá Sýrii, aby neútočila na opozici. Na tureckou vládu zapomněla?

EU vyzývá Sýrii, aby neútočila na opozici. Na tureckou vládu zapomněla?
20 / 02 / 2016, 08:15

Tyto útoky podle EU ohrožují vyhlídky na mír v Sýrii, což pomáhá IS a umocňuje uprchlickou krizi.

Brusel 20. února (ČTK) - Vedoucí představitelé členských států Evropské unie vyzvali syrský režim a jeho spojence, aby okamžitě zastavili útoky na opoziční skupiny, které nepatří mezi teroristické organizace. 

Kurdové, které Turecko považuje za teroristickou organizaci, mezitím vydalo oficiální prohlášení, že neexistuje žádná spojení mezi organizací YPG a středečním atentátem v Ankaře. 

Ke zvládání přílivu migrantů přes Středozemní moře a zajištění evropské bezpečnosti je podle lídrů EU rovněž nutná stabilizace Libye. Vyplývá to ze závěrů dvoudenního summitu Evropské unie, který skončil v pátek večer. 

Není bez zajímavosti, že server WikiLeaks v této souvislosti zveřejnil tajné zprávy Evropské unie, týkající se situace v Libyi a boji proti přílivu uprchlíků z Libye do Evropy.

Evropská rada v závěrečném dokumentu odsoudila opakované bombardování civilní infrastruktury v Sýrii a zdůraznila, že je nutné ukončit nálety na civilní oblasti, především v koridoru mezi městem Halab a syrsko-tureckou hranicí.

Schyluje se k "velké" válce? Je na vině Turecko a jeho údajná podpora IS?

Prezidenti a premiéři osmadvacítky uvítali závazky přijaté na konferenci o Sýrii 11.-12. února, včetně dodávek humanitární pomoci syrským civilistům v obležených oblastech, apelovali ale současně na všechny zainteresované strany, aby tyto sliby realizovaly.

Evropská rada se také vyjádřila k situaci v Libyi a vyzvala všechny strany konfliktu, aby přijaly politickou dohodu, ustavily vládu národní jednoty a zaměřily se na obnovu hospodářství země a boj proti terorismu. Společně s OSN hodlá Evropská unie tyto snahy podporovat.

Hlavním tématem dvoudenního summitu byla dohoda o reformě vztahů Británie se zbytkem Evropské unie a také evropská migrační krize.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace