EU žádá OSN o povolení vojenských akcí proti lodím imigrantů ze severní Afriky

EU žádá OSN o povolení vojenských akcí proti lodím imigrantů ze severní Afriky
12 / 05 / 2015, 11:30

12.5./2015 Evropská unie se rozhodla zakročit proti pašování uprchlíků ze severní Afriky. Kvůli rostoucímu přílivu imigrantů, požádala v pondělí Spojené národy, aby povolily vojenské akce proti pašeráckým lodím. Na druhou stranu chce zavést povinné kvóty pro přijímání běženců.

Italská šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogherini nastínila bezpečnostnímu výboru OSN plán na zničení lodí pašeráků – samozřejmě ve chvíli, kdy na nich ještě nejsou žádní ilegální přistěhovalci.

Lodě transportují lidi ze severní Afriky, kteří se snaží uniknout násilí nebo hledají lepší život, většinou právě do Itálie. Mnoho imigrantů je ze subsaharské Afriky a Sýrie nebo cizí pracovníci, kteří ztratili své živobytí. Vědí, že překupníci je dokáží dostat do Evropy z pobřeží Libye. Mnoho z nich ale zahyne na moři. V loňském roce to bylo podle odhadů uprchlické agentury Spojených národů 3400 osob. Okolo 2000 zemřelo již v tomto roce.

Počty běženců jsou přes nuzné prostředky, kterými se dostávají do Evropy ohromující. V roce 2014 přes Středomoří dorazilo k evropským břehům téměř 220 tisíc lidí, za první čtyři měsíce letošního roku přes 45 tisíc osob.

Libyjský šéf obrany je proto vojenským zásahům

Mogherini řekla, že EU nemůže sama zastavit masu uprchlíků. „Mělo by to být globální úsilí,“ dodala. Všichni imigranti na lodích budou zařazeni jako uprchlíci žádající o azyl a nebudou nuceni vrátit se do svých domovů. Snaha ale bude eliminovat již samotný počet lodí.

Tento návrh se ale nesetkal s pochopením v Libyi. V dubnovém rozhovoru pro CNN generál Khalifa Haftar uvedl, že s jeho zemí návrh nebyl konzultován, a proto nebude kooperovat a naznačil, že může i bránit vojenským akcím na svém území.

EU zvažuje také kvóty, Velká Británie je striktně proti

Evropská unie se také snaží protlačit plán na usídlení těch imigrantů, kteří se již do Evropy dostanou, zavedením kvót. Jednotlivé země EU by musely povinně přijmout určitý počet uprchlíků. Návrh už nyní v řadě zemí vyvolal vlnu emocí. Mluvčí Evropské komise v pondělí opakovaně zdůraznila, že dokument je ve fázi rozpracovanosti a nechtěla komentovat, zda se některé země EU budou moci z povinných kvót vyvázat.

Velká Británie už kóty striktně zamítla. „Velká Británie má hrdou historii nabízení azylu těm, kdo to nejvíce potřebují, ale nevěříme, že povinný systém přesídlení je odpovědí. Budeme proti všem návrhům Evropské komise na zavedení nedobrovolných kvót,“ uvedly oficiální zdroje. Skepticismus týkající se EU ve Velké Británii vzrůstá a znovu zvolený premiér David Cameron slíbil celonárodní referendum o vystoupení z EU na konec roku 2017.

Zdroj CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace