EU zpřísní kontroly na vnějších hranicích i pro unijní občany

EU zpřísní kontroly na vnějších hranicích i pro unijní občany
07 / 12 / 2016, 14:15

Na hranicích EU si připravte na důkladné kontroly včetně kontroly pasu nebo občanského průkazu.Konec Schengenu?

Brusel - V reakci na nedávné teroristické útoky v Evropě se na tom dnes shodli zástupci osmadvaceti členských zemí a Evropského parlamentu. Systematické kontroly se budou týkat i občanů Evropské unie a jejich rodinných příslušníků.

Unijní občané dosud při cestách na území evropské osmadvacítky či z něj systematické kontroly podstupovat nemuseli. Na základě dnes dosaženého kompromisu budou muset ale úředníci napříště na hranicích porovnat jejich doklady s těmi zanesenými v databance ztracených a ukradených dokumentů. Podrobit se občané EU budou muset i kontrole kvůli možnému ohrožení vnitřní bezpečnosti či veřejného pořádku.

Pokud by kontroly měly nepřiměřený dopad na provoz na hranicích, budou moci členské země EU přistoupit také k cíleným kontrolám. Podmínkou ale bude, že na základě posouzení rizik vyloučí ohrožení vnitřní bezpečnosti EU a veřejného zdraví jejích občanů.

Změna schengenského kodexu je především reakcí na loňské listopadové teroristické útoky v Paříži, při kterých zahynulo 130 lidí. Atentátníci, kteří se na nich podíleli, měli z velké části francouzské nebo belgické občanství.

"Je to důležitá odpověď na zvýšené riziko terorismu v Evropě," uvedl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, jehož země v současnosti v EU předsedá. Důležité je podle něj opatření mimo jiné pro boj proti takzvaným zahraničním bojovníkům, tedy občanům cizích zemí, kteří se nejčastěji na straně organizace Islámský stát (IS) zapojili do bojů v Sýrii a Iráku.

Aby zvýšila bezpečnost na vnější hranici, usiluje Evropská unie také o zpřísnění vstupních kontrol pro občany třetích zemí, které nemají s EU vízovou povinnost.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace