EU zřídí středisko k lepšímu řízení svých výcvikových misí

EU zřídí středisko k lepšímu řízení svých výcvikových misí
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Federica Mogheriniová
06 / 03 / 2017, 19:30

Evropská unie v příštích týdnech zřídí společné vojenské plánovací a řídicí středisko, na starosti bude mít vojenské výcvikové mise EU. Po společném jednání ministrů zahraničí a obrany členských zemí EU to dnes novinářům v Bruselu řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Český ministr obrany Martin Stropnický nevyloučil, že mezi zhruba třemi desítkami lidí ve středisku by mohli být i čeští vojáci.

Středisko bude existovat v rámci evropské diplomatické služby a má organizovat a řídit poradní a výcvikové mise v rámci Společné obranné a bezpečnostní politiky (CSDP). Tyto mise nyní působí v Somálsku, Mali a Středoafrické republice a jejich velitelé mají z Bruselu získat lepší podporu.

Zřízení centra je jedním z prvních viditelných výsledků aktuální unijní snahy posílit své schopnosti v oblastech bezpečnosti a obrany. ,,Dnes jsme jednomyslně přijali první operační rozhodnutí," podotkla Mogheriniová. Ocenila zároveň přístup všech zemí bloku, který byl podle ní konstruktivní a aktivní. Připomněla, že oblast bezpečnosti byla v unii po desetiletí tradičně jednou z těch, v níž se státy shodovaly jen s obtížemi.

Čtěte také: Maďarsko vrací úder EU: Přestaňte být naivní ohledně migrační krize

EU se ale dál důsledně vyhýbá používání slova "velitelství" a hovoří o ,,schopnosti operačního plánování a řízení". Například Británie zásadně odmítá jakýkoliv unijní posun směrem k vytvoření společné evropské armády. Blok, který zintenzivnil spolupráci s NATO, přesto nyní své vojenské schopnosti posiluje, v prosinci dal tento záměr jednoznačně najevo unijní summit. Britský ministr obrany Michael Fallon dnes ostatně své partnery vyzval k úzké spolupráci s aliancí a také k tomu, aby se obě strany vyhnuly duplikování svých struktur.

Ministři obrany a zahraničí EU dnes podle šéfky unijní diplomacie také prodiskutovali přípravu ,,trvalé strukturované spolupráce" členských zemí ve vojenské oblasti. ,,V příštích týdnech zpracujeme přesná kritéria a programy, které budou základem pro rozhodnutí členských zemí," poznamenala Mogheriniová. Smyslem věci, na kterou pamatují unijní smlouvy, je dobrovolná úzká spolupráce několika států EU v bezpečnostní a obranné oblasti.

Ministr Stropnický zdůraznil, že dnešní schůzka především pojmenovala úkoly pro další práci, která by měla vyvrcholit letos na jaře. ,,Je tady velká vůle prohlubovat obrannou spolupráci. Ono je důležité, aby politická vůle byla. Evropa prochází bouřlivými měsíci, máme před sebou významné volby. Deklarace společné vůle je nějaká hodnota," poznamenal.

 

psali jsme:

EU zpřísní kontroly na vnějších hranicích i pro unijní občany

Militarizace EU pokračuje pod názvem "evropská obranná unie"

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku