Euro za 15 nechci? Pozměňovák STAN na „vychytralé“ směnárny vláda zamítla

Euro za 15 nechci?  Pozměňovák STAN na „vychytralé“  směnárny vláda zamítla
14 / 03 / 2018, 10:45

Vláda ve středu dala negativní stanovisko k poslanecké novele zákona o směnárenské činnosti z dílny poslanců STAN. Návrh, že by klient mohl do dvou hodin odstoupit od směny, tak padá.

Praktiky některých taxikářů a směnáren od revoluce dobré jméno Prahy v cizině rozhodně nepovznesly. Situace zašla až tak daleko, že dokumenty BBC před nimi dokonce opakovaně varovaly.

Excesy pofidérních směnáren, které dávaly za euro 15 Kč, před nimiž opakovaně varovaly třeba pořady televize Stream, inspirovaly Jana Farského, Petra Gazdíka a další poslance STAN k předložení novely zákona o směnárenské činnosti. Ta měla nově zavést časovou pojistku, do kdy může zákazník převod stornovat. „Spotřebitel podle zákona upravujícího ochranu spotřebitele má právo na odstoupení od směnárenského obchodu, a to nejpozději do 2 hodin od provedení směnárenského obchodu,“ píše se v návrhu. Ten dále definuje, že v případě, že by lhůta pro uplatnění práva na odstoupení od směnárenského obchodu končila po provozní době provozovatele, tak spotřebitel je oprávněn toto právo na odstoupení uplatnit u provozovatele v následujícím dni, a to do skončení první hodiny provozu směnárenské činnosti provozovatele v provozovně.”

Vláda tento návrh zamítla. Z jejího vyjádření vyplývá, že bylo daleko účinnější, kdyby směnárny přehledněji upravily kurzovní lístek, aby se případným stížnostem vyhnuly předem. Další problémy kupříkladu mohly nastat i při výměně ve směnárenském automatu, píše se ve stanovisku vlády.  

S návrhem STAN kromě vlády nesouhlasí kupříkladu společnost Interchange, která provozuje své pobočky kromě ČR i v dalších 14 zemích světa „Umožnění odstoupení od směny do 2 hodin považujeme za nekoncepční a s možnými negativními praktickými dopady jak na provozovatele směnáren, tak zákazníky. Především jde o to, že vývoj kurzu se mění i během dne a možnost odstoupení od směny by mohla vést klienty ke spekulacím,“ uvedl pro Securitymagazin.cz  manažer společnosti Marek Nácovský. Riziko je podle Interchange o to větší, že zákazník může vyměnit valuty před koncem provozní doby směnárny a přijít se storno žádostí až druhý den. „V takto dlouhém časovém úseku je riziko pohybu kurzu velmi vysoké. Domníváme se, že by bylo zcela dostatečné, aby možnost odstoupení od směny byla maximálně do doby opuštění směnárny klientem,“ doplnil.

psali jsme: Bitcoin se vrátil pod 7000 USD, za dva dny ztratil přes 1000 USD

Obavy Interchange nicméně nesdílí ekonom, bývalý člen NERV Pavel Kohout. „Obchodní rozpětí směnáren u jednotlivých kurzů je v řádech procent. Ty mezidenní kurzy oscilují plus minus v desetinkách procenta. Je to velmi nepravděpodobné, aby se kurz takto vychýlil, ale úplně vyloučit se to nedá,“ uvedl pro SM.  Předkládaná novela by nicméně otevřela možnost spekulací v jiné rovině.  Zákazník by si mohl během zmíněných dvou hodin všimnout směnárny s výhodnějším kurzem, vrátit se na místo původní směny, stornovat ji a dokončit převod na výhodnější pobočce u konkurence.  

V případě schválení mohly problémy podle zástupce směnárenské společnosti nastat i v jiných aspektech. Novela STANu zpřísňuje podmínky pouze pro směnárenské provozovny a nikoliv pro subjekty, které přijímají úhrady v jiné měně (EUR) a vyplácejí zpět české koruny. „Tyto subjekty již nyní oproti směnárnám nemusí dodržovat přísná regulační nařízení a nyní by nemusely přijímat opatření k zajištění souladu s touto novou změnou zákona, ani jej dodržovat.Tímto by se ještě více prohloubily rozdíly podmínek na trhu pro subjekty, které směnu valut na českém trhu nabízí,“ uzavřel Nácovský.    

Legislativní změna v tomto segmentu služeb však s velkou pravděpodobností přece jen nastane. Samo Ministerstvo financí podalo v únoru tohoto roku do vnějšího připomínkového řízení návrh zákona, o směnárenské činnosti,  jehož cílem je jak zvýšit úroveň služeb poskytovaných směnárníky, a zhojit tak  další v praxi detekované problémy, jako je kupříkladu výše zmíněná úprava podmínek odstoupení od smlouvy o směnárenském obchodu.

 

autor: Jan Blažek

Tagy článku