Europarlament zřejmě schválí registr pasažérů leteckých spojů

Europarlament zřejmě schválí registr pasažérů leteckých spojů
Popisek: Ilustrační foto
14 / 04 / 2016, 07:00

Všechny informace o cestujících v letecké dopravě včetně telefonních čísel a všech osobních údajů budou shromažďovány v centrální evidenci.

Členské země EU se už 4. prosince dohodly na podobě pravidel budoucího evropského registru pasažérů leteckých spojů. Pravidla se mají týkat také vnitrounijních a charterových letů. Dnes v poledne budou o takzvaném systému PNR hlasovat poslanci Evropského parlamentu. A předpokládá se, že europoslanci i přes odpor části socialistů a Zelených normu schválí. 

Členské země si tak mají vyměňovat informace o podezřelých lidech, kteří přijíždějí do Evropy nebo cestují uvnitř osmadvacítky. Shromažďované údaje o cestujících se mají využívat nejen v boji proti terorismu, ale také k vyhledávání pašeráků zbraní, obchodníků s lidmi nebo šiřitelů dětské pornografie. 

Zpřísněním kontrol a zavedením systému PNR EU reaguje na fakt, že většina útočníků, kteří v Paříži připravili o život 129 osob, byla občany unijních zemí. 

Francouzský lidovecký poslanec Philippe Juvin zastává názor, že práce na směrnici o jmenné evidenci cestujících v letecké dopravě se značně zrychlily po listopadových atentátech v Paříži a březnových útocích na letiště a metro v Bruselu. 

Informace, které se mají o cestujících získávat, archivovat a předávat, většinou obsahuje letenka - tedy kdo a kam cestuje, kdy si kupoval lístek, jak ho platil, případně kdo mu letenku koupil, vedle koho v letadle seděl nebo jestli má s sebou zavazadlo. Mezi uloženými údaji ale bude třeba i telefonní číslo.  Část informací už evropské letecké společnosti předávají v balících Spojeným státům a Austrálii. 

Dohoda o registru, někdy označovaným anglickou zkratkou PNR (Passenger Name Record), vznikala od roku 2011. Problémy ale měla nejprve především v europarlamentu, především s ohledem na otázky ochrany soukromí.

 

Tagy článku