Europol odpojil na celém světě tři miliony "zombie" počítačů

Europol odpojil na celém světě tři miliony &quote;zombie&quote; počítačů
Autor: pixabay.com|Popisek: Europol odpojil na celém světě tři miliony "zombie" počítačů
27 / 02 / 2015, 19:15

Evropská policie vyřadila z provozu síť využívající více než tři miliony počítačů po celém světě ke krádežím osobních údajů, bankovních informací či hesel.

Europol ve spolupráci s dalšími organizacemi odstavil botnet Ramnit a vypnul jeho kontrolní řídící server. Součástí sítě bylo 3,2 miliónu infikovaných počítačů. Více informací najdete například v článku hackernews.com

Check Point Software Technologies, dodavatel čistě bezpečnostních řešení to komentuje:

„Úřady vyzývají k větší spolupráci napříč organizacemi a bez ohledu na hranice států. Nicméně není realistické si myslet, že štědřejší odměny za informace vedoucí k dopadení hackerů budou stačit k ochraně uživatelů a podniků proti internetovým hrozbám.

Úřady nemohou chránit počítače uživatelů a firem před možným infikováním škodlivým softwarem, jako je například trojan Ramnit. Uživatelé proto musí změnit své chování a musí dávat pozor při manipulaci s e-maily, jejich přílohami a odkazy. Tento případ také ukazuje, že zejména společnosti musí při ochraně před škodlivým kódem nasadit odpovídající vícevrstvé bezpečnostní strategie. Pouhá instalace antivirového softwaru a firewallu už nestačí, musí být součástí větší skládanky. Úřady se snaží také o spolupráci s donucovacími orgány, aby bylo možné účinněji reagovat na útoky.

Jednou z možností při ochraně je přijmout odpovídající kyberzákony, podobně jako se to nyní děje v České republice, takže například zařízení, která jsou součástí kritické infrastruktury, musí hlásit bezpečnostní incidenty. Organizace by měly ale samy a ve svém zájmu přijmout odpovídající bezpečnostní opatření bez ohledu na právní nařízení a nespoléhat se na státní orgány, že objeví a odstaví řídící servery botnet sítě. Zastavit komunikaci mezi boty a C&C serverem, který síť řídí, je v silách každé organizace, pokud jsou použity správné technologie. Uživatelé si musí uvědomit, že každý může být obětí kyberzločinu a každé zařízení může být potenciálně součástí botnetu,“ říká David Řeháček, Field Marketing Manager pro Východní Evropu a Řecko ze společnosti Check Point Software Technologies.

 

Psali jsme také:

Cryptelo - zabezpečení dat jako v americkém NSA

Válka hackerů - Anonymous bojují proti islámistům. A mají úspěch.

Válka hackerů - Anonymous proti islámistům

Ruský hacker vydán do USA

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace