Europol: Teroristé hromadí v Evropě výbušniny

Europol: Teroristé hromadí v Evropě výbušniny
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
30 / 05 / 2016, 09:30

Teroristické buňky po celé Evropě shromažďují výbušniny na budoucí útoky, varuje Manuel Navarrete Paniagua, šéf protiteroristického centra v Europolu.

Agentura zmařila podle zveřejněných statistik 211 teroristických spiknutí, ale upozorňuje, že hrozba útoků v podobném měřítku jako útock v listopadu 2015 v Paříži není bezvýznamná.

Teroristé pravděpodobně shromažďují "velké tajné zásoby výbušnin," řekl Paniagua členům Evropského parlamentu, píše EUobserver.

"Máme nějaké informace hlášené na úrovni členských států, že se teroristické skupiny snaží vybudovat velké tajné zásoby výbušnin v Evropské unii, které mají být použity pro domácí útoky ve velkém měřítku."

Europol identifikoval více než 4 000 zahraničních bojovníků, kteří byli zapsáni do vyhrazené sledovací databáze.

"Použitím programu na sledování teroristických finančních prostředků, jsme poskytli v loňském roce více než 2 700 potenciálních stop ohledně zahraničních teroristických bojovníků do členských států EU," řekl Paniagua.

Boj proti islámskému terorismu zůstává i nadále prioritou evropských bezpečnostních agentur. Využití výbušnin, střelných zbraní a údaje o čím dál důmyslnější koordinaci  a komunikaci mezi teroristickými buňkami představuje rychle se vyvíjející hrozbu, řekl Paniagua.

Podle představitele Europolu: "Zatím neobjevili důkazy o systematickém využívání uprchlické vlny pro importování džihádistických bojovníků do Evropy. Ale dělají to, používají ji a máme tu takové případy, kdy někteří ze zapojených do útoků v Paříži byli schováni do imigrační vlny."

Pro řešení tohoto problému Europol v květnu oznámil, že nasadí asi 200 protiteroristických důstojníků v uprchlických centrech po celé Evropě, zejména v silně exponovaných zemích, jako je Itálie a Řecko.

Zdroj: iHLS

Tagy článku