Europol bude vědět všechno, tvrdí kritici

Europol bude vědět všechno, tvrdí kritici
Autor fotografie: www.europol.europa.eu
11 / 05 / 2016, 15:45

Europoslanci dnes ve Štrasburku schválili posílení pravomocí Evropského policejního úřadu (Europol). Osobní data občanů EU v ohrožení?

Štrasburk 11. května (zvláštní zpravodajka ČTK) - Díky novému nařízení bude moci zvýšit úsilí v boji proti terorismu, počítačové kriminalitě a jiným trestným činům. Posílí se rovněž spolupráce mezi jednotlivými členskými státy a Europolem, která, jak mnozí připomněli, se ukázala nedostatečná v souvislosti s nedávnými útoky v Paříži a Bruselu.

Europoslanci většinou v rozpravě, která hlasování předcházela, novou normu vítali. Část uvedla, že by si přála i další rozšíření pravomocí policejního úřadu. Někteří se ale v debatě zmínili o obavách z množství osobních dat, která bude moci Europol sdílet se třetími stranami.

"Chtěl jsem nařízení, které umožní Europolu plnit jeho úkoly a cíle. Má za cíl pomáhat orgánům členských států a posílit spolupráci v boji s organizovaným zločinem, terorismem a dalšími trestnými činy," uvedl zpravodaj nařízení, španělský lidovecký europoslanec Agustín Díaz De Mera García Consuegra.

Na vytváření nařízení se pracovalo tři roky. Policejní úřad podle něj hraje klíčovou roli v boji s islámským terorismem a nyní k tomu bude mít více možností. Mimo jiné bude v rámci agentury fungovat jednotka schopná identifikovat extremistický obsah na internetu.

Podle eurokomisaře Dimitrise Avramopulose, který má na starosti migraci a vnitřní záležitosti, 82 procent občanů EU v nedávném průzkumu uvedlo, že chtějí, aby unie více zasahovala proti terorismu.

"Europol se stane informačním centrem pro evropské orgány. Paříž a Brusel nám jasně ukázaly, že výměna informací je naší Achillovou patou. Členské státy musejí koordinovat své úsilí a Europol k tomu může přispět," řekl Avramopulos.

Zdůraznil také, že nové nařízení přinese i posílení ochrany osobních dat.

"Bezpečnost evropských občanů prochází těžkou zkouškou, a to z různých důvodů. Neinvestovali jsme prostředky do obrany a teď čelíme řadě hrozeb," uvedl slovinský lidovecký europoslanec Milan Zver.

Ocenil, že Europol bude vybaven více kompetencemi, spolupráce mezi ním a členskými státy se zlepší a úřad bude rovněž vybaven novými jednotkami. Jak zdůraznil jeho rakouský kolega Josef Weidenholzer z frakce socialistů, důležité je i to, že parlamentní kontrola policejního úřadu se bude provádět společně s vnitrostátními parlamenty.

"Často zaostáváme za naším nepřítelem a díky tomuto nařízení můžeme zjednat nápravu," uvedl Brit Timothy Kirkhope z frakce konzervativců a reformistů. Dánský europoslanec Morten Helveg Petersen z frakce evropských liberálů by uvítal ještě větší posílení Europolu. "Přál bych si povinnou výměnu informací z členských zemí, připadá mi to nedostatečné," uvedl. "Je potřeba, abychom si lépe vyměňovali informace mezi státy a musíme tak učinit dřív, než dojde k novým útokům," dodal.

Europol bude vědět všechno, tvrdí kritici

Řecký komunistický europoslanec Sotirios Zarianopulos ale nové pojetí Europolu kritizoval. "Europol se změnil na novou represivní agenturu. Nařízení umožní odstraňování účtů na sociálních sítích a třetí země a USA budou vědět, co děláme, a budou v tom i obchodní zájmy," řekl.

Výhrady měla i německá europoslankyně Beatrix von Storchová z pravicové euroskeptické frakce EFDD. "Europol bude sbírat údaje a vyměňovat si je se soukromými a veřejnými osobami, bude získávat data a předávat je dál, údaje z pasů, otisky prstů, přezdívky, stav účtů, vlastnictví nemovitostí a tak dále. Také se zajímají o váš životní styl, vytvářejí profily vašeho pohybu a vědí, čím jezdíte. Europol bude vědět vše a podle toho vyhodnotí hrozby. Je tu ale jiná velká hrozba, a to bezpečnost dat občanů," uvedla.

Europol se zaměřuje na boj s celou řadou protiprávních aktivit: pašováním drog, ilegálními přistěhovaleckými sítěmi, obchodováním s lidmi, dětskou pornografií, mezinárodními krádežemi vozidel, kyberkriminalitou, praním špinavých peněz a paděláním eura. Byl založen v 90. letech a v roce 2010 se stal plnohodnotnou agenturou Evropské unie. Ústředí Europolu v nizozemském Haagu má přes 900 zaměstnanců. Současným ředitelem je Rob Wainwright z Británie.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.