Europol varuje: EU přestává zvládat nápor uprchlíků. Hrozí nárůst organizované trestné činnosti

Europol varuje: EU přestává zvládat nápor uprchlíků. Hrozí nárůst organizované trestné činnosti
Autor fotografie: EU|Popisek: Imigrační trasy
30 / 06 / 2015, 07:15

S varováním přišel zástupce ředitele Europolu a bývalý prezident Policie České republiky generálmajor Oldřich Martinů.

Ten uvedl pro server Parlamentnilisty.cz:

I v případě České republiky jako členského státu Evropské unie nelze za dané situace vyloučit nebezpečí teroristického útoku.

„Jde o komplexní hrozbu, kdy tisíce zahraničních bojovníků operují decentralizovaným způsobem bez přímého a koordinovaného velení. Místo hierarchizované struktury se organizují v decentralizovaných buňkách, což znesnadňuje možnost se mezi ně infiltrovat a získávat o nich informace." A doplnil: "Na seznamu osob, které mohou být rizikové, máme šest tisíc lidí. U patnácti  z nich se podezření potvrdilo. Počet těchto lidí, o kterých víme, ohromně narostl po útoku na redakci Charlie Hebdo".

Radikální islámisté jsou i občané Evropské unie. Zpravidla, ale ne vždy, jsou to potomci imigrantů ze zdrojových zemí terorismu. Svou roli hraje, když nemají zaměstnání, jsou vyčlenění, jejich komunity žijí odděleně a přinesly si své hodnoty, které podle jejich vnímání Evropa neakceptovala. A když poté takoví lidé vidí, že západní civilizace bojuje v zemích, odkud jejich rodiče pocházejí, může to být jeden ze zdrojů jejich radikalizace. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

Jen v Evropě je podle Europolu nejméně šest tisíc islámských radikálů. A české bezpečnostní složky i tajné služby se nejvíce obávají právě útoků osamělých vlků. ("Noční můra zpravodajských služeb - terorista jako osamělý vlk")

Domnívá se, že se Evropa postupně dostává na hranice svých kapacit zvládání imigrační vlny. Riziko spočívá v omezených možnostech evropských států na vytvoření adekvátních podmínek pro uprchlíky, kteří budou mít přirozenou tendenci se postarat sami o sebe s pomocí skupin organizovaného zločinu. Ty na této situaci budou dál finančně profitovat. Organizované krádeže, majetková či drogová kriminalita mohou být uvedeny jako příklad. 

V Maďarsku uprchlíci volali „Allah Akbar!“ a napadali projíždějící auta.

Milán a Řím okupují běženci. Systém přijímání uprchlíků zkolaboval

S uprchlíky skutečně mohou být spojeny osoby zapojené do mezinárodního zločinu, ať už foreign fighters nebo osoby, které vytvářejí velké riziko. (Zdroj: zpravy.idnes.cz) 

Jana Černochová: "Pokud není schopná EU zajistit stabilitu a bezpečnost, musí členské státy jednat na vlastní pěst."

Zdroj: Parlamentnilisty.cz, idnes.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.