Europol varuje: Evropě hrozí další teroristické útoky. Islámisté s falešnými pasy jsou mezi běženci

Europol varuje: Evropě hrozí další teroristické útoky. Islámisté s falešnými pasy jsou mezi běženci
Autor fotografie: Dabiq
27 / 08 / 2016, 13:45

Úřady ve Velké Británii byly varovány Evropským policejním úřadem (EUROPOL) před novou vlnou džihádistických misí, které mají v Evropě provést další teroristické útoky.

Islámský stát dodává do uprchlických táborů v Řecku velké množství falešných cestovních pasů, aby umožnil svým bojovníkům cestovat po Evropě s „čistými“ dokumenty. Zdroj: parlamentnilisty.cz, dailymail.co.uk

Ředitel Europolu Rob Wainwright pro britský deník London Evening Standard uvedl, že se teroristické skupiny rozhodly přijmout „strategické rozhodnutí“ a posílat islamistické fanatiky útočit na evropském kontinentu, a to s nadějí, že to odvede pozornost od bojů na jejich vlastním území.

Wainwright také uvedl, že se bojovníci IS stále častěji vydávají za uprchlíky, i když se v takovém případě jedná jen o malé množství z celkového počtu imigrantů. Server připomíná dva „uprchlíky“, kteří minulý rok přicestovali přes Řecko do Evropy s falešnými syrskými pasy a v listopadu 2015 se podíleli na krvavých teroristických útocích v Paříži, při kterých bylo zabito 129 lidí a téměř čtyři stovky byly zraněny.

V souvislosti s uprchlickými tábory v Řecku a na Balkáně se také objevily zprávy, že se vůdci IS snaží tamní migranty zradikalizovat. Na základě právě probíhajících vyšetřováních ředitel Europolu varoval, že se velké útoky podobné těm v Paříži mohou opakovat.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.