Europol varuje před stovkami potenciálních teroristů v Evropě

Europol varuje před stovkami potenciálních teroristů v Evropě
26 / 07 / 2016, 08:15

Kolik už je v Evropě teroristů? Tato otázka přišla po útocích ve Würzburgu a Ansbachu, které spáchali uprchlíci.

Evropský policejní úřad Europol odhaduje, že počet potenciálních teroristů v EU je v řádech do několika stovek. Německý deník "Neue Osnabrücker Zeitung" v dnešním vydání uvádí, že podle odhadů Europolu opustilo kolem pěti tisíc Evropanů svoje země, aby se vydalo bojovat po boku džihádistů do Sýrie nebo Iráku. Z tohoto počtu se jich vrátilo zpět mezi 1500 až 1800, kteří jsou nyní na území EU. Tato čísla uvedl Europol na dotaz německého deníku.

Europol: Teroristé hromadí v Evropě výbušniny

Europol dále uvádí: "Mnozí z nich nemají v úmyslu, ani nejsou schopni spáchat teroristické útoky. Nicméně stále jsou mezi nimi stovky potenciálních teroristů a představují tak hrozbu pro bezpečnost v Evropě." 

Podle Europolu islámský stát systematicky nevyužívá uprchlické krize k tomu, aby mohli teroristé nepozorovaně proniknout do EU. "Pro toto tvrzení nemáme žádný konkrétní důkaz," řekl mluvčí Europolu. "Teroristé nebo navrátilci ze Sýrie a Iráku obvykle cestují buď s pravými nebo padělanými unijními pasy a nespoléhají se na pašeráky."

Cíl teroristů v EU: veřejná místa s velkou koncentrací lidí. Počet obětí vzrostl o 3750 procent

Podle Spolkové kriminální policie (BKA) se nicméně neustále zvyšuje počet uprchlíků, kteří jsou podezřelí z terorismu. BKA v reakci na žádost redakce uvedla: "Vzhledem k pokračující imigraci do Německa musíme předpokládat, že mezi uprchlíky jsou současní i bývalí členové, příznivci a sympatizanti teroristů nebo islámistů." 

Německá vláda prostřednictvím své mluvčí Ulrike Demmer uvedla ve svém pondělním prohlášení, že "Většina teroristů, kteří spáchali v posledních měsících útoky Evropě, nebyli uprchlíci. Toto zjištění je v souladu s nedávnými studiemi, podle kterých není mezi uprchlíky více či méně teroristů než v obecné populaci."

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére vidí hlavní problém v dezinformacích kolujících na sociálních sítích

Podle de Maiziéra sociální média, na kterých kolovalo mnoho protichůdných verzí o dění v pátečním Mnichově, negativně ovlivnily bezpečnostní operaci. Médiím na tiskové konferenci sdělil, že zatím není zcela jasné, jestli bylo vše dopředu naplánováno. Nicméně varoval před šířením dezinformací „Lidé, kteří je šíří, mohou být podle zákona potrestáni. Právě šíření různých dezinformací na sociálních sítích dovedlo mnoho lidí k názoru, že páteční útok měli na svědomí až tři střelci." Zdroj: parlamentnilisty.cz

Šéf Europolu: Další teroristický útok v Evropě je "pravděpodobný"

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.