Europoslanci chtějí trestat i výcvik teroristů a shromažďování peněz pro potřeby terorismu

Europoslanci chtějí trestat i výcvik teroristů a shromažďování peněz pro potřeby terorismu
Autor fotografie: archiv redakce
06 / 03 / 2018, 08:30

Evropská směrnice o boji proti terorismu výrazně přitvrdí. Nově se bude trestat už pokus o vycestování do zahraničí za účelem absolvování teroristického výcviku nebo shromažďování finančních prostředků na tyto cesty. Některým europoslancům, včetně Čechů, se to ale i tak zdá málo. Chtějí po všech státech EU nulovou toleranci vůči terorismu.

Obrana demokracie čelící terorismu bude opět aspoň o malý kousek snazší. A to díky plánovanému připojení se k dodatku Úmluvy Rady Evropy o prevenci terorismu. Ten nově označuje za trestný čin už jen pouhý pokus o vycestování za účelem absolvování teroristického výcviku v zahraničí nebo shromažďování finančních prostředků na tyto cesty. Toto všechno je ale podle europoslance Tomáše Zdechovského stále málo. „Válčit do Sýrie nebo Iráku se podle odhadů vydalo přes 5000 Evropanů většinou z Francie, Británie, Německa a Belgie. Podle dostupných údajů se zhruba každý čtvrtý vrátí domů, ale Europol varuje, že pokud bude takzvaný Islámský stát poražen, může se tento podíl zvýšit. Vedle toho se také zvyšuje počet teroristických útoků připravených jednotlivci na vlastní pěst a bez zázemí určité skupiny. Takoví osamělí vlci ale snadněji proklouznou zpravodajským a bezpečnostním složkám,“ varuje Zdechovský.

psali jsme: Migrační vlna a terorismus spolu souvisí, uvedl prezident Zeman

„O přijetí zmíněného dodatkového protokolu už rozhodla Rada a v Evropském parlamentu má obrovskou podporu. Dodatek velmi přísně upravuje oblast prevence terorismu hlavně, co se týká zahraničních bojovníků, kdy by měly bezpečnostní složky v čele s Europolem sledovat také organizování těchto cest a napomáhání v jejich uskutečnění. V tomto je i přísnější než současná evropská směrnice,“ tvrdí o budoucí legislativě europoslanec. Podle něho panuje na textu všeobecná shoda a měl by být proto v brzké době přijat.

Do budoucna proto chce europoslanec po konzultacích s bezpečnostními experty prosadit, aby se mohl teroristům zabavovat veškerý majetek na odškodnění obětí nebo se zpřísnil dohled nad transakcemi v kryptoměnách (včetně nejznámější z nich - bitcoinu) které jsou užívány k financování terorismu. Podle Zdechovského jde o to, aby se celkově v EU začal uplatňovat přístup nulové tolerance k teroristům.

„V rámci vyjednávání ale apeluji na nulovou toleranci k teroristům a snažím se prosadit, aby se usvědčeným teroristům zabavoval veškerý majetek a zpřísnil se dohled nad transakcemi vedenými v kryptoměnách,“ říká Zdechovský, který se koncem minulého roku stal členem prestižní Meziparlamentní rady pro boj proti terorismu se sídlem ve Washingtonu.

psali jsme: Boj proti terorismu - Komunisté chtějí bojovat až na území ČR!

Chystaný dodatkový protokol doplňuje Úmluvu Rady Evropy o prevenci terorismu (CETS č. 217- pozn. red.). Díky připojení k němu bude moci Evropská unie jako celek i její členské státy dále zlepšovat efektivitu boje proti terorismu. „Už v dubnu 2016 jsme schválili vyčlenění dvou milionů euro pro nábor do Evropského protiteroristického střediska Europolu a přijali stanovisko pro globální strategii EU, v níž byla zdůrazněna nutnost posílení obrany EU a vzájemné spolupráce. Ač se nejprve třeba Francii do vzájemného informování nechtělo, je nyní situace o 300 % lepší,“svěřil se europoslanec Zdechovský.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.