Europoslanci kritizovali nedostatečný pokrok rozhovorů o brexitu

Europoslanci kritizovali nedostatečný pokrok rozhovorů o brexitu
Popisek: Brexit
03 / 10 / 2017, 13:30

Europoslanci při dnešní debatě o rozhovorech Evropské komise s Londýnem o britském odchodu z evropského bloku kritizovali nedostatečný pokrok vyjednávání. Kritizovali také údajné rozepře v britské konzervativní vládě, které podle nich brání rozvoji jednání s Bruselem.

Šéf liberální frakce ALDE a také europarlamentní koordinátor pro brexitová jednání Guy Verhofstadt řekl, že pokroku je jen těžko možné dosáhnout, pokud je na druhé straně jednacího stolu nejednota. V ostrém kontrastu proti tomu je podle Verhofstadta jednota mezi unijními státy.

"Evropský parlament i členské státy překonávají své národní priority a stranické zájmy a brání zájmy občanů všech zbývajících 27 zemí EU," prohlásil Verhofstadt s tím, že toto ve své kariéře ještě nezažil.

Verhofstadt také kritizoval, že neexistuje dohoda o budoucích právech britských občanů v EU a unijních občanů v Británii. Dodal, že toto lze velmi jednoduše a rychle vyřešit, pokud Británie i EU budou souhlasit s rovným postavením.

Naopak europoslanec a bývalý šéf britské protievropské strany UKIP Nigel Farage s kritickým postojem svých kolegů nesouhlasil. Řekl, že brexit je vyjádřením britského sebeurčení a že během výstupových rozhovorů si unie bere Británii jako rukojmí, které musí zaplatit výpalné. "Nedokážete vést žádnou rozumnou konverzaci," dodal.

Zdroj: ČTK

Tagy článku