Europoslanci se pohádali kvůli "sovětizaci Evropské unie" a "zavádění inkvizice" proti neposlušným státům

Europoslanci se pohádali kvůli &quote;sovětizaci Evropské unie&quote; a &quote;zavádění inkvizice&quote; proti neposlušným státům
25 / 10 / 2016, 15:15

Obvinění ze "sovětizace Evropské unie", "prosazování Brežněvovy doktríny" a "zavádění inkvizice" i výzvy ke vzpouře "proti tyranii" padaly v dnešní rozpravě Evropského parlamentu.

Štrasburk 25. října (zvláštní zpravodaj ČTK) - Ten projednával návrh, který má přimět Evropskou komisi k vytvoření mechanismu, jenž by umožňoval stálou kontrolu dodržování demokracie, právního státu a základních lidských práv v členských zemích.

Sám EP nemá pravomoc předkládat návrhy evropských zákonů, které by vznik takového kontrolního mechanismu umožňovaly.

"Když chce nějaký stát vstoupit do EU, musí splnit náročné podmínky. Nemáme ale mechanismus, který by plnění vyžadoval i od členských států. Vytvořme jej," vyzvala předkladatelka návrhu, nizozemská europoslankyně Sophia Veldová z frakce evropských liberálů. "Pakt pro demokracii" by měl podle ní fungovat nejen v případě krize, ale ustavičně, a měl by se týkat všech členů.

"O řadě věcí mám pochyby," prohlásil první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Pochybuje o proveditelnosti výročních zpráv či o legitimitě nezávislé komise expertů, která by v "paktu pro demokracii" měla sehrávat ústřední roli. "Dlouhá debata je poslední věc, kterou potřebujeme. Měli bychom zamezit zdvojování mechanismů," dodal s poukazem na stávající nástroje EK i roli Rady Evropy či nevládních organizací při ochraně právního státu a lidských práv.

"Neudělat nic by byl velmi špatný signál vůči milionům Evropanů," oponoval pochybám jménem nejsilnějšího poslaneckého klubu, evropských lidovců, Frank Engel. "Stávající nástroje nefungují," přizvukovala za evropské socialisty slovenská europoslankyně Monika Flašíková-Beňová.

Tyto poslanecké kluby sice mají v EP většinu, ale další debata ukázala, že ne všichni jejich členové jsou návrhem nadšeni. Na druhé straně však podpora pro prevenci porušování práv a vymáhání společných hodnot zněla i z dalších frakcí.

"Je možné zvolit zkorumpované či dokonce zločinné politiky. Musíme stvořit mechanismus, který tomu zabrání. Předáváme míč EK," prohlásila liberálka Maite Pagazaurtundúaová. "Říká se, že každý si musí zamést před vlastním prahem, ale v EU je to nepoužitelné, protože koště je v rukou vlád," souhlasila levicová europoslankyně Barbara Spinelliová. "Nejen v Polsku, ale i ve starých členských zemích jsou věci, které nejsou v pořádku, třeba výjimečný stav ve Francii, anebo před lety v Itálii vláda mediálního magnáta Silvia Berlusconiho," připomněla rakouská politička ze strany zelených Ulrike Lunaceková.

Hlasitě zněli i odpůrci návrhu. "Je to nová fáze sovětizace EU," prohlásil Gilles Lebreton z francouzské Národní fronty. Jde podle něj o možnost "známkovat dobré a špatné žáky - jako jsou ti, kteří odolávají diktátu EU, třeba Maďarsko, bránící se přílivu migrantů".

O "opakování doktríny omezené svrchovanosti" jako za časů sovětského vůdce Leonida Brežněva hovořil jeho kolega Bruno Gollnisch. "Británie musí co nejdříve opustit EU!" vyzval euroskeptik Gerard Batten a návrh označil za "vrchol inkvizičního systému".

I lidovec Pavel Svoboda usoudil, že "v doporučeních zacházíme příliš daleko", a varoval, že příliš radikální návrhy jsou v důsledku kontraproduktivní. "Nevymýšlejme nové struktury a zprávy. Výsledkem budou jen hory papíru a hodiny prázdných slov," usoudila slovenská křesťanská demokratka Anna Záborská.

Tagy článku

-->