Europoslanci vzkázali Erdoganovi "Nenecháme se vydírat"

Europoslanci vzkázali Erdoganovi &quote;Nenecháme se vydírat&quote;
24 / 11 / 2016, 15:30

Europarlament vyzval ke zmrazení přístupových jednání s Tureckem.

Štrasburk (ČTK)- Evropský parlament (EP) dnes ve Štrasburku vyzval ke zmrazení přístupových jednání s Tureckem kvůli postupu vlády v Ankaře po potlačeném červencovém pokusu o státní převrat. V právně nezávazném usnesení ale EP zároveň vyzval, aby byla ponechána možnost obnovy vstupních rozhovorů po ukončení výjimečného stavu v zemi.

Dnešní rezoluci předcházela v úterý bouřlivá debata. V ní poslanci kritizovali dění v Turecku, kde bylo od neúspěšného puče uvězněno zhruba 37.000 lidí a více než 110.000 osob bylo propuštěno z práce či přesunuto na nižší pozici.

Vztahy mezi Evropskou unií a Tureckem jsou napjaté od nezdařeného červencového pokusu o puč proti Erdoganovi. Někteří představitelé členských států EU, hlavně z Rakouska a Dánska, vyzvali k ukončení přístupových rozhovorů s Ankarou, které oficiálně začaly v roce 2005.  

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už během přípravy rezoluce uvedl, že dokument nemá z jeho pohledu žádnou hodnotu.

Diktátor Erdogan odmítá kritiku EU. Opět vyhrožuje uprchlíky

"Dnešní text je podle mého přijatelný kompromis, EP nemůže předstírat, že nevidí, co se v Turecku děje," uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která hlasovala pro přijetí rezoluce. "Je to jasně čitelný signál Turecku, žlutá karta a vzkaz, že pokud by se měl vývoj v zemi ubírat směrem, který již několik měsíců trvá, dveře do EU zůstanou Turecku nadobro uzavřené," dodala.

Podobně jako mnoho dalších poslanců během úterní diskuse v plénu zdůraznila, že Turecko je sice v řadě oblastí strategickým partnerem EU, ale není možné se jím nechat vydírat. "Je však třeba s ním i nadále vést dialog," uvedla.

Řecko: Při selhání dohody s Tureckem hrozí příliv 180.000 běženců

Někteří poslanci během úterní debaty s šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou vyzývali, aby unie začala vztahy s Tureckem budovat znova od základu a uzavřela s ním jiný druh partnerství, než je členství v evropském bloku. Poslanci také zdůrazňovali, že důvodem k definitivnímu ukončení přístupových jednání by bylo znovuzavedení trestu smrti, o kterém Ankara uvažuje.

EU bude s Tureckem dál vyjednávat o vízech. Je třeba zastavit uprchlíky. Prý jsme na jedné lodi

Tagy článku