Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miloslav_Ransdorf_b6dn202_1796.jpg#/media/File:Miloslav_Ransdorf_b6dn202_1796.jpg
Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf byl podle týdeníku Respekt zatčen švýcarskou policií. Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková pro Právo uvedla, že česká policie spolupracuje se Švýcary na jednom případu pokusu o podvod, ve kterém hraje roli český občan.
Podle týdeníku Respekt se europoslanec Ransdorf od čtvrtka "pohřešuje". Nebere telefon a není ani ve své pražské kanceláři, kam měl dnes přijet.
„Potvrzujeme, že byl tento muž zatčen. Vyslechli jsme ho spolu s dalšími třemi muži ze Slovenska. Pak byl předán státnímu zástupci,“ řekla mluvčí policie v Curychu Judit Hoedl Respektu.
Podle dostupných informací přitom došlo k policejnímu zásahu v jedné z curyšských bank, kde byla zadržena skupina lidí, kteří se údajně na falešné doklady snažili získat větší objem peněz. Týdeník spojuje zadržení Ransdorfa právě s touto kauzou.
Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková odmítla poskytnout informace, zda je zatčeným mužem skutečně komunistický politik. Potvrdila ale, že se v Curychu šetří trestný čin, ve kterém hraje roli český občan.
„Můžu vám potvrdit, že se švýcarskou policií spolupracujeme na jednom případu pokusu o podvod, ve kterém hraje roli český občan,“ uvedla pro Právo Macalíková.
„Ransdorf chtěl ze švýcarské banky vybrat 350 milionů euro – 9,45 miliardy korun. Jde údajně o bílé koně. Já myslím, že koně ne, spíše voly,“ napsal ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na sociální sítí Twitter. „Jsem zvědav, na co soudruh ty peníze ze švýcarské banky chtěl využít, to jsem zvědav na to zdůvodnění. Určitě nějaká soudružská výpomoc,“ poznamenává dále ministr.
Server slovenského Denníku N dodává, že spolu s Ransdorfem byli zadrženi také tři Slováci a i oni měli být pouze tzv. bílými koňmi. Nejde o nijak známá jména. Nejmladšímu ze zadržených bylo 53 let, Ransdorf byl nejstarší. Jde o Attilu D., Juraja H. a Petra G.
Ransdorf prý přišel do banky a chtěl učinit transakci s již zmíněnou částkou. Účet sice byl veden na jméno Ransdorf, ale datum narození europoslance prý nesedělo se jménem vlastníka účtu, takže banka v Curychu odmítla transakci provést. Muži se následně začali v bance chovat agresivně. Server se odvolává také na informace týdeníku Respekt. Slovenské ministerstvo zahraničí prý již obdrželo žádost o pomoc ze švýcarské strany.
Zdroj: ParlamentniListy.cz