Evidentní Elektronický Trapas, to je zatím EET v praxi

Evidentní Elektronický Trapas, to je zatím EET v praxi
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Strakova akademie
01 / 12 / 2016, 16:00

KOMENTÁŘ

EET (elektronická evidence tržeb) je ode dneška zavedeno, jeho spuštění však provází poměrně velký chaos a zmatky zejména technického rázu a zpomalení služeb a komfortu nabízených těmito zařízeními.

Těsně před uvedením systému, který bude přímo napojen na ministerstvo financí, se evidentně ministr financí Andrej Babiš zalekl možných důsledků pro ty nejmenší živnostníky či provozovatele restauračních zařízení, a tím i odlivu stranických preferencí, a začal proto vymýšlet výjimky. Jenže je už pozdě.

Stovky, možná tisícovky malých provozoven především ve venkovních oblastech skutečně končí, což může spustit demonstrativní lavinu uzavření provozoven a obrácení hněvu na strážce státní kasy Andreje Babiše, s nímž je EET hlavně ztotožňována. Necelý rok před volbami skutečně nezáviděníhodná situace.

Druhým důsledkem je pak rozhádání hlavních politických rivalů - ANO a ČSSD v přímém přenosu. Už ani neskrývají, že se předvolební kampaň spustila naplno a z (bývalých) koaličních partnerů jsou i kvůli EET otevření rivalové bojující o každý voličský hlas.

Není pochyb o tom, že vybírat daně je správné, je to dokonce zákonné. Na druhé straně pro některá malá restaurační zařízení či provozovny na odlehlých místech se špatným připojením na internet jsou to nezanedbatelné náklady navíc, což může opravdu vést k jejich likvidaci či samolikvidaci.

Babiš se nyní bude snažit, aby se nestalo to, že se malí a střední živnostníci obrátí před volbami proti němu a bude navrhovat i proti ČSSD, která s tím samozřejmě nebude souhlasit, všemožné výjimky. Protože jinak by mu to mohlo velmi zkomplikovat cestu za premiérským postem, s nímž už tak trochu počítá.

Ať tak či onak, prvotní spuštění EET připomíná jeden velký zmatek, který bude zcela jistě mít vážné politické dopady na celou vládu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.