Evropa čelí nejvyššímu riziku teroristických útoků. Statisíce policistů a vojáků v pohotovosti.

Evropa čelí nejvyššímu riziku teroristických útoků. Statisíce policistů a vojáků v pohotovosti.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
17 / 01 / 2015, 12:15

17.1.2016 / Nejohroženějšími zeměmi jsou Francie, Belgie, Německo a Holandsko. Jen ve Francii je v ulicích 120 tisíc ozbrojených příslušníků policie a armády.


Zdroj: CNN, BBC News, Frankfurter Allgemeine Zeitung, CBS New, PressTV News VideosYork

Podle CNN zjistily tajné služby, že k útoku je v západní Evropě připraveno až 20 teroristických buněk se 120 a 180 islámských džíhádistů. 

Počet islámských radikálů v Evropě

Obrázek: počet Evropských občanů zapojených do bojů ISIS

Včera odpoledne zasahovalo francouzské protiteroristické komando ve městě Colombes, asi 10 kilometrů severozápadně od Paříže. Muž s pistolí ohrožoval zaměstnance místní pošty. Nakonec, asi po dvou hodinách se vzdal policii.  Ta zatím neví, zda útok souvisí s terorismem. 

V ohrožení jsou také Berlín a Drážďany. „Německé bezpečnostní složky přijaly náznaky o možných teroristických útocích,“ uvádí německý Spiegel na svém webu. Mezi možnými cíly útoků jsou hlavní nádraží v Berlíně i v Drážďanech.

Zdroj: YouTube, ARD Mittagsmagazin

Součástí varování je hrozba útoku na masové demonstrace hnutí Pegida, jichž se účastní desetitisíce Němců. Útok na taková shromáždění přitom úřady označují za „hororový scénář“ (o hnutí jsme psali v článku "Německo zažívá šok - raketový vzestup protiislámského hnutí rozděluje politiky"

„Situace je vážná, je důvod k obavě a prevenci, ale ne k panice,“ řekl německý ministr vnitra Thomas de Maiziere. Jeho varování zveřejnilo Spolkové ministerstvo vnitra na svých stránkách.

Dalších více než 20 podezřelých osob bylo zatčeno v Belgii, Francii a Německu. V Belgii , stejně jako ve Francii, hlídkuje s policisty i armáda. Země nechtějí dopustit opakování masakru v Paříži, při kterém zahynulo 17 lidí (psali jsme v článku "Bezprecedentní teroristický útok radikálních islamistů v Paříži. Evropa je v šoku").

Pro svoji nečinnost byly kritizovány tajné služby i policie ("Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné"

Obavy z útoku mladých Evropanů, kteří se navracejí zpět do svých zemí ze Sýrie, kde bojovali po boku islámského státu, jsou mimořádně závažné ("Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci")

Při čtvrtečním zásahu v Belgii, při kterém bylo pět osob obviněno z účasti na přípravě teroristického útoku dva radikálové byli při přestřelce zabiti (psali jsme v článku "Belgická policie zastřelila islamisty podezřelé z přípravy atentátu") byly zjištěny alarmující informace. 

„Během operací belgické policie bylo zatčeno třináct lidí. Ve Verviers jsme objevili čtyři kalašnikovy a čtyři granátomety a další zbraně, radiopřijímače, falešné dokumenty, peníze, mobilní telefony a policejní uniformy, vše bylo zabaveno,“ řekl na dopolední tiskové konferenci prokurátor Eric Van Der Sijpt. (zdroj: iDnes.cz)

Mluvčí prokuratury Thierry Werts uvedl, že identifikace mrtvých stále probíhá. Francouzský list Le Mondes odvoláním na policejní zdroje informoval, že všichni tři islamisté měli belgické občanství a teprve před týdnem se vrátili ze Sýrie.  „Nemohu potvrdit, že ti dva, kteří byli zabiti, byli v Sýrii,“ uvedl nicméně Werts.


Zdroj: YouTube, euronews 

Zdroj: YouTube, CBS New York

Zdroj: YouTube, PressTV News Videos

Psali jsme také:

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Západ prohrává válku s islámským státem

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát?

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

Vzkaz islámského státu Západu: přejděte k islámu nebo vás všechny povraždíme!

K radikálnímu islámu se v Německu začínají hlásit tisíce podporovatelů

Evropa znásilněná islámem

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Německý ministr vnitra zakázal činnost teroristické organizace "islámský stát"

Máme extremismus pod kontrolou?

 

Tagy článku