Evropa je v řadě oblastí příliš slabá a pomalá, míní Merkelová

Evropa je v řadě oblastí příliš slabá a pomalá, míní Merkelová
Popisek: Angela Merkelová
27 / 02 / 2018, 07:00

Evropská unie je v řadě oblastí příliš slabá a pomalá, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Chce proto užší spolupráci v zahraniční a bezpečnostní politice nebo při ochraně vnějších hranic. Řekla to dnes v Berlíně na sjezdu svých křesťanských demokratů, kteří budou schvalovat koaliční smlouvu vyjednanou se sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU) a sociální demokracií (SPD).

Dnešní svět je podle Merkelové definován nestabilitou, nejistotou a nepřehledností. Vznikají v něm nová centra moci, rozpadá se stávající řád a i osvědčená partnerství jsou podrobena zatěžkávacím zkouškám, míní. "Můžeme, a já říkám, musíme se rozhodnout. Osud Německa a Evropy bude ležet buď v našich rukou, nebo v rukou úplně jiných. My o svém osudu chceme rozhodovat sami," prohlásila šéfka německé vlády.

Proto je podle ní potřeba zásadních změn v evropské politice. "Pokud chceme, aby Evropa byla globálním hráčem, musí se jako globální hráč chovat," nechala se slyšet. Evropská unie podle ní potřebuje lepší spolupráci v obranné a zahraniční politice, v oblasti digitálního vnitřního trhu a také větší hospodářskou dynamiku a více inovací.

Za vážný problém Merkelová nadále považuje zadlužení některých evropských zemí. Německo je podle ní připravené být solidární, ale jen pokud dané země plní své úkoly a dělají potřebné reformy.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku