Evropa páchá sebevraždu v přímém přenosu.

Evropa páchá sebevraždu v přímém přenosu.
24 / 08 / 2015, 10:15

Po Evropě se pohybuje až 20.000 radikálních extrémistů a jejich sympatizantů. Tajné služby je nestíhají sledovat, není to v lidských silách. S tímto tvrzením přichází bývalý agent francouzské tajné služby.

Server BBC zveřejnil názor bývalého agenta Claude Moniquet k současné bezpečnostní situaci v Evropě. Ten reaguje na nezdařený teroristický útok ve vlaku z Amsterdamu do Paříže. Útok je podle něj jasnou připomínkou pro nás pro všechny: džihádistický terorismus je největší bezpečnostní hrozba, které Evropa v posledních desetileté čelí. A je také známkou toho, že něco není v boji proti terorismu v pořádku. 

Jestliže policie a tajné služby nejsou schopné zastavit ani teroristu, jehož identitu znají a mají ho pod dohledem, jak nás mohou ochránit před jim neznámými osobami, kteří se například nerozhodli odejít do Sýrie bojovat po boku IS?

Ve společnosti panuje mylná představa, že potencionálně nebezpečné osoby, které by mohly spáchat teroristický útok, jsou "pod dohledem". Ale to není pravda. Bezpečnostní služby tvrdí, že 6000 Evropanů odešlo bojovat s islámisty do Sýrie, někteří z nich zahynuli, někteří se už vrátili zpět do Evropy. Pokud ale tajné služby tvrdí, že se jedná o tzv. "aktivní džihádisty", kolik je ve skutečnosti dalších osob na ně napojených? Jejich sympatizantů a dalších osob, o kterých nemají agenti vůbec žádné informace? Můžeme se bavit o počtu mezi deseti a dvaceti tisíci potencionálně nebezpečných osob v Evropě.

Poznámka redakce: Nikdo vlastně ani netuší, kolik je v Evropě potencionálních teroristů. Přitom šéfka agentury pro soudní spolupráci v rámci EU (EUROJUST) Michele Coninsxová varovala na tiskové konferenci už letos 6. července, že mezi uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy jsou i bojovníci IS. A EU i nadále přijímá další a další uprchlíky, které ani nestíhá evidovat, natož prověřovat.

Noční můra zpravodajských služeb - terorista jako osamělý vlk

Například pro trvalý dohled na jednoho potencionálního teroristu potřebujete mít trvale k dispozici 20 až 30 tajných agentů a dvanáct aut. Pokud tento podezřelý bude cestovat do zahraničí, musí se počet zvýšit na 50 až 80 agentů a je nutná spolupráce mezi tajnými službami různých zemí. Znamená to, že by muselo být k dispozici mezi 120.000 až 500.000 tajných agentů po celé Evropě, což je naprostý nesmysl a "nesplnitelná mise."

Tajné služby tří států měly "v hledáčku" teroristu z vlaku. Neuhlídala ho ani jedna.

Z toho vyplývá, že se musí změnit koncepce boje proti terorismu a jedním ze způsobů,  jak toho lze dosáhnout, je použití nových právních předpisů. Například ve Francii byl letos schválen zákon o tajných službách, který jim umožňuje "masivní digitální sledování podezřelých (který je velmi kritizován organizacemi pro lidská práva). Zákon umožňuje úřadům, aby sledovaly komunikaci a virtuální kontakty "rádoby" džihádistů ??a odhalovaly každý příznak jejich radikalizace, který by mohl předcházet teroristickému útoku.

Ale to nestačí. Naše společnost musí akceptovat skutečnost, že jsme ve válce s mezinárodním nepřítelem, který disponuje desítkami tisíc "vojáků", je uvnitř našich hranic, a je schopen v jakémkoliv okamžiku zaútočit na jakýkoliv cíl ??v každém evropském státě a nebojí se prolévat nevinnou krev. Nepřítel /islámský stát nás chce svými zvěrstvy, které rád medializuje, natolik šokovat, abychom se kvůli konfliktu na Středním východě my sami dostali do přímé konfrontace s našimi vládami a politiky. To natolik povede k oslabení našich evropských demokratických struktur, že IS bude moci převzít moc nad Evropou.

Tato situace vyžaduje nový přístup. Měli bychom zpřísnit naše zákony, zvýšit tresty za teroristické trestné činy (včetně financování, šíření propagandy, cestování na území ovládaná džihádem, atd.) "džihád územím" atd.). A měli bychom zavést další tresty: například proč není možné, aby odsouzený terorista nosil na těle monitorovací elektronický náramek.

Pentagon bude monitorovat Dark Web, za vším je hrozba teroristických útoků

Celá debata o posílení dohledu ve vlacích nikam nevede - muselo by být nařízeno, stejně jako v USA, aby jako odstrašující opatření byla v každém vypraveném vlaku ozbrojená stráž nebo policejní hlídka. Dovedete si představit, že pro každý vlak jedoucí z bodu A do bodu B bude na každém nádraží skener a kontrolní stanoviště? Dovedete si představit, že před odjezdem vlaku budete muset být na nádraží dvě hodiny předem jako na letišti, aby se provedla bezpečnostní kontrola? Samozřejmě že ne. 

A i kdyby se to realizovalo, potom existují další hrozby na tzv. "měkké cíle". Teroristickými útoky nejsou přece ohroženy jen železniční nebo letecké spoje, ale i městská doprava, obchody, divadla, restaurace, bary, kostely nebo sportovní akce. A všude budeme instalovat skenery a bezpečnostní prohlídky? Jediný způsob, jak ochránit společnost před hrozbou teroristických útoků, je posílení pravomocí tajných služeb a zpřísnění legislativy.  

Zdroj: BBC, Claude Moniquet

Psali jsme také:
GhostSec - hackeři se spojili a masivně útočí proti islámským radikálům. Odhalují teroristické útoky, blokují weby

Hrozí útoky "osamělých vlků" po celém světě. Jsme proti nim víceméně bezbranní, tvrdí odborníci

 

 

Tagy článku