Islámské země a další nepřátelé Západu tohoto chaosu plánovitě využívají.
Ari Harow dnes zveřejnil v americkém deníku Los Angeles Times článek, ve kterém se zamýšlí nad rizikem pronikání islámských radikálů do Evropy mezi utečenci. Mimo jiné napsal: "V některých částech Evropy jsou uprchlíci vítáni s otevřenou náručí a potleskem. Ačkoliv se může zdát tato reakce na situaci uprchlíků ze Středního východu potěšující, je také nebezpečně naivní. Mezi uprchlíky jsou nevyhnutelně členové IS a Al-Káidy. Pokud chce Evropa pomoci nevinným obětem, měla by se především zaměřit na likvidaci džihádistických skupin, které jsou přímo zodpovědné za tento exodus."
Evropa čelí poprvé od druhé světové války tak prudkým populačním změnám. Německo se připravuje na přijetí 800 tisíc uprchlíků ze Sýrie, ale toto rozhodnutí zcela jistě změní samotnou povahu této země. Všechny státy, které se rozhodly přijmout vysoké počty uprchlíků budou nevyhnutelně čelit obrovským problémům s jejich integrací."
Maďarsko a Slovensko jsou mezitím hanobeny za to, že byly proti povinným kvótám. Nejenže kvóty odmítly, ale obě země také daly jasně najevo, že masová muslimská migrace představuje nepřijatelné demografické a kulturní problémy. Jejich obavy jsou opodstatněné, a to nejen kvůli integraci cizinců, ale především z bezpečnostního hlediska.
Libanonský ministr školství Elias Bousaab nedávno varoval, že mezi každou stovkou syrských migrantů přicházejících do Evropy jsou dva bojovníci IS a úspěšně se infiltrují mezi ostatními uprchlíky. Pokud je jeho střízlivý odhad přesný, znamenalo by to, že mezi 10.000 syrskými uprchlíky, které se zavázal americký ministr zahraničí John F. Kerry přijmout do USA v příštím roce, by mohlo být 200 teroristů.
Evropa je zmítána rozdílnými přístupy, jak vyřešit uprchlický hlavolam, ale státy nejsou schopné se domluvit ani na tak zásadní otázce, jak bránit vnější hranice, natož na tom, jak ověřovat totožnost žadatelů o azyl. A nenechte se mýlit, islámské země a další nepřátelé Západu tohoto chaosu plánovitě využívají.
Samolibí západovropští politici svým jednáním motivují další miliony lidí postižených válečným konfliktem na Blízkém východě, aby se pokusili podniknout nebezpečnou cestu do Evropy.
Jediným účinným způsobem, jak pomoci uprchlíkům ze Sýrie, Iráku a dalších zemí v regionu, je zlikvidovat zdroj tohoto násilí v oblasti. Prvním krokem by mělo být vytvoření záchytných táborů v bezpečných oblastech v Sýrii i jinde. Bezpečná útočiště v blízkosti domova, zřízená a provozovaná mezinárodním společenstvím, by získala důvěru a zároveň by byla místy, ze kterých by se podařilo porazit islamistický terorismus.
Ari Harow - prezident konzultační společnosti pro mezinárodní politiku a vládní strategie, do letošního roku sloužil jako náčelník štábu u izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.