Imigrace eskaluje: Evropa se chystá vytvořit místa pro dalších 100 tisíc uprchlíků

Imigrace eskaluje: Evropa se chystá vytvořit místa pro dalších 100 tisíc uprchlíků
26 / 10 / 2015, 12:45

Jen minulý týden do Řecka denně dorazilo 9 tisíc ilegálních imigrantů. Podle odhadů má do konce roku do Evropy přijít na 650 tisíc lidí. Unie chce situaci řešit zřízením kapacit pro dalších 100 tisíc lidí.

Současná imigrační vlna je nejsilnější za tento rok. V říjnu přišlo do Řecka 157 tisíc uprchlíků, na Slovinsko jich za posledních deset dní dorazilo 60 tisíc. Podle dohod Řecko do konce roku otevře zařízení pro 30 tisíc běženců. To však nestačí. Kvůli současné krizi jednalo v neděli v Bruselu 11 členských a dvě nečlenské země Evropské unie. Výsledkem je, že Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) do konce roku vytvoří dalších 20 tisíc míst pro ilegální přistěhovalce a 50 tisíc jich má vzniknout v balkánských zemích, přes které proudí davy dál na sever do Německa a Skandinávie.

Součástí dohody je také:

- během týdne posílení policie na Slovinsku o 400 lidí

- jmenovat kontaktní úředníky, kteří budou poskytovat jednotlivým zemím informace o počtech uprchlíků 

- snažit se "zabránit" dalšímu pohybu migrantů do sousedních zemí, aniž by byly tyto země informovány

"To je jedna z největších zkoušek, které kdy Evropa čelila, " uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Před jednáním neskrýval své rozčarování chorvatský ministerský předseda Zoran Milanovic, který požadoval zastavení imigrantů.

"To je nemožné, kdokoli toto psal, nerozumí tomu, jak se věci mají a právě se probudil z několika měsíčního spánku," uvedl Milanovic.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker sice po summitu uvedl, že je třeba imigranty zastavit, ale žádné opatření v tomto duchu přijato nebylo.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) by mělo do konce roku dorazit do Evropy 650 tisíc uprchlíků, ale jedná se pouze o odhad a přesná čísla nikdo neví. 

Zdoj: BBC

 

Tagy článku