Imigrace eskaluje: Evropa se chystá vytvořit místa pro dalších 100 tisíc uprchlíků

Imigrace eskaluje: Evropa se chystá vytvořit místa pro dalších 100 tisíc uprchlíků
26 / 10 / 2015, 12:45

Jen minulý týden do Řecka denně dorazilo 9 tisíc ilegálních imigrantů. Podle odhadů má do konce roku do Evropy přijít na 650 tisíc lidí. Unie chce situaci řešit zřízením kapacit pro dalších 100 tisíc lidí.

Současná imigrační vlna je nejsilnější za tento rok. V říjnu přišlo do Řecka 157 tisíc uprchlíků, na Slovinsko jich za posledních deset dní dorazilo 60 tisíc. Podle dohod Řecko do konce roku otevře zařízení pro 30 tisíc běženců. To však nestačí. Kvůli současné krizi jednalo v neděli v Bruselu 11 členských a dvě nečlenské země Evropské unie. Výsledkem je, že Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) do konce roku vytvoří dalších 20 tisíc míst pro ilegální přistěhovalce a 50 tisíc jich má vzniknout v balkánských zemích, přes které proudí davy dál na sever do Německa a Skandinávie.

Součástí dohody je také:

- během týdne posílení policie na Slovinsku o 400 lidí

- jmenovat kontaktní úředníky, kteří budou poskytovat jednotlivým zemím informace o počtech uprchlíků 

- snažit se "zabránit" dalšímu pohybu migrantů do sousedních zemí, aniž by byly tyto země informovány

"To je jedna z největších zkoušek, které kdy Evropa čelila, " uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Před jednáním neskrýval své rozčarování chorvatský ministerský předseda Zoran Milanovic, který požadoval zastavení imigrantů.

"To je nemožné, kdokoli toto psal, nerozumí tomu, jak se věci mají a právě se probudil z několika měsíčního spánku," uvedl Milanovic.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker sice po summitu uvedl, že je třeba imigranty zastavit, ale žádné opatření v tomto duchu přijato nebylo.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) by mělo do konce roku dorazit do Evropy 650 tisíc uprchlíků, ale jedná se pouze o odhad a přesná čísla nikdo neví. 

Zdoj: BBC

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace